Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SOBÓTKA (powiat ostrowski)

Pałac von Stieglerów w Sobótce 
Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gmina Ostrów Wielkopolski

Eklektyczny (neorenesansowo-neobarokowy) pałac zbudowany w latach 1898-99 dla Aleksandra von Stieglera. Budowla jest dwupiętrowa zbudowana na planie prostokąta, z wieżami o różnej wysokości. Korpus główny nakryty stromym dachem czterospadowym. Czterokondygnacyjna, cylindryczna baszta pd.-wsch. nakryta jest hełmem cebulastym, a strzelista wieża pd.-zach. hełmem trzykondygnacyjnym. Środkowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem o falistym obrysie, mieści główne wejście z frontowego ganku. Na elewacjach, w bryle i we wnętrzu widoczne są formy renesansowe, barokowe i secesyjne. Budynek cechuje doskonałe wykonawstwo realizowane na podstawie dobrego projektu i staranność o wystrój wnętrza. Elewacje charakteryzuje bogaty detal architektoniczny z piaskowca.
We wnętrzu pokoje rozmieszczone w układzie amfiladowym, posiadają różną stylowo dekorację. Sala balowa stwarza wrażenie dostawionej do korpusu pałacu. Ozdobiona jest marmurami i brązami oraz nakryta sklepieniem wspartym na gurtach. Zachowane są sztukaterie sufitowe, boazerie i drewniane sufity jak również secesyjna balustrada głównych schodów, cześć stolarki drzwiowej i witraże.
Prawie cały pałac porasta dzikie wino, które dodatkowo dodaje uroku elewacjom budynku.
Wokół pałacu rozciąga się Park krajobrazowy o pow. 9 ha z XIX w., z trzema stawami, pomnikowym dębem i jesionami.
Pałac w bardzo dobrym stanie, jego użytkownikiem jest Stacja Hodowli Roślin.

Niestety, w maju 2011 w pałacu doszło do pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległy pomieszczenia na parterze obiektu. Straty materialne oszacowane zostały na ok. 800 000 zł. 
Zdjęcia powstałych po pożarze zniszczeń można zobaczyć na stronie http://www.ostrow24.tv/news/splonal-palac-w-sobotce


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 21