Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WROCŁAW 05

Pałac
klasycystyczny
(Teatr Lalek)
we Wrocławiu

Pałac  klasycystyczny (Teatr Lalek) we Wrocławiu 
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, Wrocław, pl. Teatralny 4

Przed wojną rozciągał się tu ogród - Zwingergarten. Osłonięty kutym płotem, zamykany na noc, bardzo wytworny.
Nazwa ogrodu pochodzi od miejsca, w którym został założony w ostatniej ćwierci XVIII wieku. Zwinger, czyli międzymurze, to teren między dwoma pierścieniami murów obronnych otaczających miasto. Zwinger Świdnicki rozciągał się pomiędzy Bramą Świdnicką na wysokości kościoła Bożego Ciała a Bramą Sakwową, założoną na osi dzisiejszej ul. Piotra Skargi (przed wojną Taschenstrasse - Sakwowa). Był miejscem ćwiczeń bractwa strzeleckiego, zwanego kurkowym, i tu też organizowano od XVI wieku coroczne zawody, których zwycięzca zostawał królem kurkowym.
W latach 1767-1770 na terenie strzelnicy stanął klasycystyczny pałac według projektu Karla Gottharda Langhansa, autora berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Przy pałacu urządzono ogród służący za strzelnicę, otoczony murem, wzdłuż którego rosły drzewa. Mury były wysokie, by chronić przechodniów przed zabłąkanymi kulami.
Powoli jednak Bractwo Kurkowe ustępowało miejsca korporacji kupieckiej, która w 1820 roku przejęła pałac i urządziła w nim swój klub (resursę). Zimą spotykali się w budynku Starej Giełdy na pl. Solnym, a latem przenosili się do Zwingeru. 
[...]
Przed wejściem do Teatru Lalek stoi fontanna z krasnalami. Wybudowano ją według projektu Pawła Pawlaka, grafika i ilustratora. Każdy krasnal ma swoją historię, każdy czym innym się zajmuje, więc warto im się bliżej przyjrzeć. 
[...]

Więcej na: wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,84967,5077240.html#ixzz2fMsHavfD


 

  
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011, lipiec 2013
Ilość zdjęć: 26