Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŻELAZNO 1

http://majkad.blogspot.com/2010/09/zelazno-1.htmlPałac
Hoffmanna
w Żelaźnie

Pałac Hoffmanna w Żelaźnie
Lokalizacja: (DKL) woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gmina Kłodzko

Pałac w Żelaźnie został wybudowany w stylu barokowym w latach 1797–1798 przez radcę królewskiego Franza Arbogasta Hoffmanna. Powstał w miejscu poprzedniego dworu spalonego podczas wojny trzydziestoletniej. W 1808 roku został przejęty przez płk. Alberta von Bibersteina, który poślubił wdowę po Hoffmannie.
W 1835 roku pałac został kupiony przez Hermanna Dietricha Lindheima, właściciela m.in. przędzalni, fabryk i hut na Śląsku i w Czechach. Z jego inicjatywy przekopano przez park pałacowy kanał, który doprowadzał wodę z Białej Lądeckiej do urządzeń przędzalni w pobliskich Krosnowicach.[...]
Obecnie jego właścicielem jest grupa Tanzanit, która otworzyła w nim hotel 3-gwiazdkowy. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do tego, aby na przestrzeni nadchodzących lat odrestaurować budynek i przywrócić mu jego dawną świetność. W tym celu powołano do życia Fundację "Pałac Żelazno".
Jest to budowla murowana, dwuskrzydłowa z cylindryczną wieżą w narożniku południowo-zachodnim, o układzie dwuipółtraktatowym z wewnętrznym korytarzem, piętrowy z użytkowym poddaszem, nakryty czterospadowymi dachami łamanymi z lukarnami. Elewacje dzielą pary pilastrów stojące na boniowanym parterze. Wejście akcentuje czterokolumnowy portyk z tarasem u góry. W części pomieszczeń na parterze zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i fragmenty neobarokowych dekoracji sztukatorskich. Przetrwało również założenie parkowo-ogrodowe z czasów budowy pałacu.[...]

Więcej na: wikipedia.plWieża w Żelaźnie zbudowana została u schyłku XV wieku lub w następnym stuleciu, na terenie majątku sędziowskiego. Jej fundator nie jest znany, choć niekiedy historycy wskazują tutaj na postać burgrabiego zamku kłodzkiego Jacoba Stanke von Koritau, od roku 1485 właściciela lokalnych dóbr. Nieznana pozostaje również pierwotna funkcja wieży: jedni badacze widzą w niej średniowieczną strażnicę, inni - rycerską siedzibę mieszkalną, nie brakuje też głosów, że brak widocznych śladów okien to dowód na to, iż początkowo służyła ona jedynie celom gospodarczym jako spichlerz albo skład słodu przy browarze. Zniszczona przez pożar 22 października 1646 podczas wojny trzydziestoletniej, została odbudowana na mieszkanie w roku 1727. W 1966 wieżę poddano działaniom remontowo-konserwacyjnym.

Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2015
Ilość zdjęć: 209