Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRUSZEWO

Pałac w Kruszewie
Lokalizacja: (PP) woj. wielkopolskie, pow. pilski, gmina Ujście

Pałac został zbudowany po 1870 roku przez Wallenberga na miejscu starszego założenia. Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta z wysoką, cylindryczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, zwieńczoną cebulastym hełmem.Budynek jest kryty dachem dwuspadowym ze szczytami. Całość jest otoczona zaniedbanym parkiem krajobrazowym, który graniczy z Puszczą Notecka.
W 1907 roku Wallenberg sprzedał majątek hrabiemu Potulickiemu, a ten za długi stracił go w 1911 roku na rzecz Boelwitza, oficera wojsk pruskich. Kolejny właściciel odsprzedał dobra Rudnickiemu z Małopolski, a ten z kolei odsprzedał je zakonowi oo. św. Rodziny, który urządził w pałacu niższe seminarium duchowne. W czasie II wojny światowej urządzono w pałacu najpierw dom matki i dziecka, a następnie siedzibę dla "zbombardowanych" Niemców.
Po wojnie w obiekcie funkcjonował ośrodek zdrowia, później dom dziecka,  sanatorium, a od 1960 roku szpital. W 1995 roku obiekt powrócił do zakonu oo. św. Rodziny, który w 1998 roku sprzedał go właścicielom firmy  Absolut, którzy chcieli urządzić w nim centrum hotelowe. Obecnie pałac jest znowu wystawiony na sprzedaż.
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi pałac, dwór, folwark ze stajnią, budynek kotłowni z dwoma mieszkaniami dla pracowników administracji, dwie wartownie oraz budynki mieszkalne, w których kiedyś  mieszkał zarządca i służba.
Wszystkie główne zabudowania, tzn.: pałac, dwór, folwark, zespół rekreacyjny połączone są podziemnymi korytarzami o łącznej długości ok. 110 mb.
Kruszewo jest położone 12 km na północny-wschód od Czarnkowa, przy drodze nr.182 do Ujścia. Pałac znajduje się w centrum miejscowości, po lewej stronie szosy.

 


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 12