Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 42

Pałac
Tadeusza Stryjeńskiego
w Krakowie

Pałac Tadeusza Stryjeńskiego w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Batorego 12

Pałac Tadeusza Stryjeńskiego (tzw. Collegium Sanockie, ale także dom „Pod Stańczykiem”, lub willa „Pod Stańczykiem”) – zabytkowy pałac z lat 1882-1883, zaprojektowany przez Tadeusza Stryjeńskiego jako jego dom własny, położony przy ul. Batorego 12 w Krakowie.
Nazwę "Pod Stańczykiem" budynkowi nadał sam architekt, gdyż należał do politycznego ugrupowania Stańczyków. Pałacyk składa się z budynku głównego oraz dwóch skrzydeł: lewego i prawego. Budynek lewy zdobi wydatny wykusz na piętrze z rzeźbą przedstawiającą Stańczyka i datą 1886. Budynek wyróżnia się m.in. pięknymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego. W ogrodzie-parku znajduje się pawilon-pracownia Tadeusza Stryjeńskiego. Dodatkowy pawilon wraz z ośmioboczną basztą zbudowany został w 1884, a w 1892 krytą galerią połączono go z budynkiem głównym.
Obecnie ma tu siedzibę Instytut Pedagogiki UJ oraz Katedra Judaistyki UJ. W latach 1980-1987 przeprowadzono remont willi z pomocą miasta Sanoka i sanockich Zakładów Przemysłu Gumowego "Stomil" i stąd senat UJ podjął uchwałę o nazwie tego budynku – Collegium Sanockie. Budynek oddano do użytku 30 września 1987.
W drodze wdzięczności społeczeństwu Sanoka za wsparcie odbudowy budynku, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zainicjował stworzenie monografii historycznej miasta Sanoka, wydanej w 1995 pt. Sanok. Dzieje miasta.

Więcej na: wikipedia.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 59