Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KUJAWY

Pałac w Kujawach
Lokalizacja: (OKR) woj. opolskie, pow. krapkowicki, gmina Strzeleczki

W niewielkiej miejscowości Kujawy znajduje się pałac Tiele-Wincklerów ze schyłku XIX w. Budynek jest trójskrzydłowy, wybudowany na planie podkowy. Najmłodszym elementem pałacu jest dobudowane w 1909 r. skrzydło północne. Obecnie do zamku nie ma wstępu, jest ogrodzony i czeka na nowego właściciela.
Obecny pałac w II połowie XIX wieku, być może w miejscu barokowej rezydencji, wzniósł Hubert von Thiele-Winckler. Dwuskrzydłowy budynek wzniesiony na planie litery „L” został przebudowany przez jego syna Franza Huberta po 1900 roku. W 1908 r. rodzina von Thiele-Winckler przeniosła do pałacu w Kujawach zarząd główny swojego majątku. W rok później dobudowano do niego skrzydło północne i budynek otrzymał kształt jaki możemy dziś oglądać.
Neobarokowy pałac murowany z cegły, otynkowany, zbudowany z prostokątnych skrzydeł z trzech stron obejmujących dziedziniec. Wszystkie skrzydła dwukondygnacjowe, nakryte wysokimi dachami mansardowymi z lukarnami i powiekami. Bryłę budynku o regularnym rytmie prostokątnych okien urozmaicają płytkie ryzality zwieńczone szczytami ze spływami oraz gzyms międzypiętrowy. Na osi elewacji południowej skrzydła północnego umieszczono wejście ozdobione portalem wykonanym z piaskowca. Podobny kamienny portal znajduje się w skrzydle zachodnim. Ponad nim umieszczono kartusz herbowy.
Pałac od północy i zachodu obejmuje niewielki park ze stawem zamienionym w zbiornik ppoż. Na północ od parku znajdują się pochodzące z II połowy XIX wieku zabudowania folwarczne. Teren wokół pałacu i parku ogrodzony, budynek zabezpieczony przed wejściem. Pałac w dobrym stanie technicznym jest własnością prywatną. Niestety od lat jego właściciel nie potrafi odpowiednio zagospodarować zabytku, dlatego przyszłość pałacu w Kujawach jest bardzo niepewna. Odwiedzając wioskę warto zobaczyć renesansowy kościół p.w. Świętej Trójcy.
Pałac stoi przy głównej drodze w Kujawach, więc nie ma możliwości by go przeoczyć. Obiekt był własnością rodziny Tiele-Wincklerów. W chwili obecnej pałac jest niedostępny, ogrodzony płotem czeka na nowego właściciela. Obok pałacu znajduje się Renesansowy kościół pw. św. Trójcy z XVI w.
Umieszczone zdjęcia wykonano: kwiecień 2011
Ilość zdjęć: 57