Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KOSZĘCIN

Pałac w Koszęcinie
Lokalizacja: (SLU) woj. śląskie, pow. lubliniecki, gmina Koszęcin

Otoczony pięknym parkiem koszęciński pałac, należał kiedyś do Piastów opolskich, a następnie do rodów kolejno władających Koszęcinem i jego okolicami. Pierwotnie była to zapewne budowla o funkcjach obronnych, później przydano jej funkcje rezydencji pałacowej. Na przełomie XVI i XVII wieku siedziba Andrzeja Kochcickiego. Po upadku rodu Kochcickich, związanym z ich uczestnictwem w wojnie 30-letniej Koszęcin przejmuje Mikołaj Filip von Rauthen. Według tradycji pałac miał być wówczas odwiedzany przez Jana III Sobieskiego wraz z rodziną. Obecną, klasycystyczną formę architektoniczną budowla ta uzyskała w okresie 1829-1830. Ze skrzydłem północnym pałacu połączona jest kaplica, konsekrowana w połowie XVII wieku. W 1945 roku zamek w znacznym stopniu został zdewastowany przez wojska radzieckie.
Budynek posiada park krajobrazowy o powierzchni 12 ha, założony w połowie XIX w. Naturalny krajobraz wzbogacono w aleje kasztanowe, stawy, łąki i grupy drzew. Na terenie parku rosną 24 gatunki drzew, z których ok. 20 w wieku od 170 do 340 lat uznano jako pomniki przyrody. Obecnie pałac częściowo już odrestaurowany jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
W pałacu do tej pory organizowane są różnego typu uroczystości, a także konferencje.
 
 
 
 
 
 
 
 

  

 


 
 


  

 

  

 

 

 

 

 

  
   
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011
Ilość zdjęć: 118