Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

RADOM 2

http://majkad.blogspot.com/2010/10/radom-2.html
Pałac
Karschów
w Radomiu
(przy ul. Limanowskiego 48)

Pałac Karschów w Radomiu (przy ul. Limanowskiego 48)
Lokalizacja: (WR) woj. mazowieckie, pow. miejski na pr. powiatu, gmina miejska

W 1885 r. Teodor Karsch uruchomił zakład garbarski na Nowym Świecie (ul. Limanowskiego), którą po jego śmierci prowadzili jego synowie. W 1910 r. była czwartą co do wartości produkcji garbarnią w Radomiu, ponad 80 proc. produkcji wysyłała do Rosji. Zatrudniała 350 pracowników. Śladem po dawnej garbarni jeszcze parę lat temu był pałacyk stojący przy ul. Limanowskiego. Niestety z powodu fatalnego stanu technicznego zezwolono na jego rozbiórkę. Dziś w jego miejscu stoi marna replika.
Karszówka to budynek, który stanął w 2008 roku na ulicy Limanowskiego. Został zbudowany w miejsce XIX-wiecznego pałacu Karschów - bogatej rodziny radomskich przemysłowców. Oryginalny pałac nie został nigdy uznany za zabytek, dlatego zezwolono na jego rozbiórkę. Jako warunek dla inwestorów postawiono zalecenie odtworzenia szczegółów architektonicznych oryginału.
Budynek powstał jednak w zmienionym kształcie. Inwestor zmienił m.in wysokość dachu, główne wejście czy zastosował inne gzymsy. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków skierował wtedy sprawę do Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Ta, mimo protestów, uznała zmieniony projekt budynku.
W nowo powstałym budynku otworzono lokal gastronomiczny. Jak się okazało przez kilkanaście miesięcy działał on bez potrzebnych pozwoleń. Organizowano tam między innymi przyjęcia weselne oraz studniówki. Właściciele zostali m.in. ukarani mandatem w wysokości 75 tys. przez inspektorów nadzoru budowlanego za organizowanie imprez bez wymaganych zezwoleń.
Karszówka trzykrotnie stawała w płomieniach. Pierwszy pożar, po którym zawieszono działalność restauracji, miał miejsce w czerwcu 2012 roku. Płomienie uszkodziły fragment konstrukcji oraz poszycia dachu. Kolejne dwa pożary miały miejsce w maju 2013 roku.
Po czerwcowym pożarze z 2012 roku właściciele zawiesili działalność lokalu, a sąd - na wniosek banku - nakazał sądowy zarząd nad nieruchomością. Zamurowano okna i drzwi. Nie dość, że budynek był zniszczony przez pożary, to jeszcze młodzież wchodziła do środka i dewastowała dodatkowo budynek. Jest on na sprzedaż, jednak chętnych do jego kupna, jak na razie brak.

Więcej na: magicznyradom.blogspot.com
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 15