Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BOBREK

Pałac
w Bobrku

Pałac w Bobrku
Lokalizacja: (KOS) woj. małopolskie, pow. oświęcimskim, gmina Chełmek

Zespół parkowo-pałacowy w Bobrku położony jest w północnej części wsi Bobrek. Pierwsze wzmianki o zamku w Bobrku, na miejscu którego powstał obecny pałac, pochodzą już z 1408 r. Zamek ten należał najprawdopodobniej do wojewody łęczyckiego Jana Ligęzy herbu Półkozic. W 1655 r. zamek w Bobrku przejął generał Wirtz, który w 1656 r. spalił zamek, opuszczając Bobrek. Następnym posiadaczem klucza bobreckego była rodzina Wielopolskich, a od 1779 r. Potuliccy. Wznieśli oni bardzo dużo zabudowań gospodarczych na terenie wsi oraz wybudowali w pierwszej połowie XIX w. nowy neoklasycystyczny pałac wraz z oficyną wśród lasu dębowego, który został zaadaptowany na park. W 1877 r. klucz bobrecki przeszedł w ręce rodziny Ogińskich herbu Oginiec. Następnie dobra bobreckie przeszły w ręce książąt Sapiehów. Po II wojnie światowej dekret o reformie rolnej pozbawił Sapiehów majątku, a ziemie zostały porozdzielane między ludzi. Sady, które przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, uległy dewastacji. Podobny los spotkał ogrody i wiele przepięknych drzew, które wykarczowano. W 1945 r. w pałacu i oficynie umieszczono Szkołę Specjalną, a budynki gospodarcze znalazły się pod zarządem Administracji Lasów Państwowych. Później w pałacu mieściła się szkoła podstawowa, a od 1968 r. przedszkole. Budynki gospodarcze użytkowała miejscowa Gminna Spółdzielnia, a sam park był pod zarządem Urzędu Miasta i Gminy w Chrzanowie. W 1979 r. zachodnia część pałacu spłonęła i od tej pory pałac popadał w ruinę. Po gruntownym remoncie oficyny pałacowej, w 1983 r. zajęła ją Spółdzielnia Pracy “JUNIOR” później zwana “REPRODEX”. W tym samym roku pałac wraz z parkiem przyznano na własność gminie Chełmek. W 2002 r. założenie pałacowo-parkowe kupił Ziyad Raoof (twórca i właściciel sieci ZR Hotele i Restauracje w zabytkach). Jednak pałac nadal nie jest remontowany.

Więcej opisu na: malopolska.szlaki.pttk.pl


Obok pałacu murowana, parterowa oficyna, pochodząca prawdopodobnie z początku XX w.Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2017
Ilość zdjęć: 45