Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KOŁBACZ


http://majkad.blogspot.com/2010/09/kobacz.htmlPałac
w Kołbaczu

Pałac w Kołbaczu
Lokalizacja: (ZGR) woj. zachodniopomorskie, pow. gryficki, gmina Nowe Czarnowo

Pałac w Kołbaczu. W średniowieczu istniał tutaj gród książęcy. Prawdopodobnie była to lokalizacja pierwotnej siedziby pomorskiego książęcego rodu Gryfitów. W XII w. ziemie te należały do Warcisława II Świętoborzyca, kasztelana szczecińskiego, który w 1173 r. sprowadził w okolice grodu cystersów z duńskiego klasztoru w Esrum. W kolejnych latach panowania zakonników na tych terenach sukcesywnie powiększały się ich dobra. Kołbacz był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych księstwa pomorskiego, do którego często zjeżdżali książęta szczecińscy. W kościele klasztornym zostało pochowanych wielu członków rodów Świętoborzyców i Gryfitów, niestety nie zachował się żaden nagrobek. Po reformacji w 1535 r. klasztor został zlikwidowany, a jego dobra stały się domeną książąt. W 1662 r. ostatecznie zakończył się okres świetności Kołbacza. Stało się tak w wyniku ogromnego pożaru. W 2 poł. XVIII w. wzniesiony został we wsi opisywany pałac, przebudowany w XX w.
Pałac klasycystyczny. Budowla wzniesiona na planie prostokąta, piętrowa, podpiwniczona, nakryta dachem łamanym krytym dachówką z lukarnami w dolnej kondygnacji poddasza. Skromny portyk ujęty dwoma lizenami, z dwoma półokrągłymi nadświetlami, nad wejściem i na wysokości piętra.

Więcej na: polskiezabytki.pl

 

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015
Ilość zdjęć: 9