Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BIESTRZYKOWICE

Pałac
von Garnierów
w Biestrzykowicach

Pałac von Garnierów w Biestrzykowicach
Lokalizacja: (ONA) woj. opolskie, pow. namysłowski, gmina Świerczów

Pałac von Garnierów w Biedrzykowicach
Budynek barokowy, częściowo zniekształcony elementami neoklasycystycznymi. Na przybudówce od frontu kartusz herbowy.
Zespół pałacowy w Biestrzykowicach znajduje się we wschodniej części wsi, w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Dąbrowy. Stanowił centrum majątku, w skład którego oprócz Biestrzykowic wchodziły również Nowy Folwark, Karolówka, Zielony Dąb, folwark Schmiedeberg (Kamionka, dziś część osiedla mieszkaniowego w Jastrzębiu) oraz leśniczówki Wilcze Kąty i Rogalski Młyn (obecne Młyńskie Stawy).
Sam budynek pochodzi z XVIII stulecia. Inspiratorami jego budowy byli właściciele pochodzący z rodu Frankenbergów, a 23 grudnia 1841 r. został nabyty w drodze licytacji za sumę 148 tys. talarów przez kapitana Antona von Garnier z Turawy. Po jego śmierci majątek odziedziczył Hugo von Garnier, w którego rękach znajdzie się niebawem również namysłowski zamek.
Po II wojnie światowej pałac użytkowany był przez biestrzykowicki PGR, a w jego pomieszczeniach zlokalizowano przedszkole, mieszkania, świetlicę i biura.
Charakterystyczną cechą dla wielu położonych na Śląsku pałaców jest to, że ich zagładę spowodowała nie II wojna światowa i wkroczenie wojsk radzieckich, a dopiero transformacja ustrojowa i trafienie do rąk prywatnych właścicieli, którzy często nie wiedzą co zrobić z posiadanym zabytkiem. Tak jest niestety także w przypadku dawnego pałacu von Garnierów, który na dzień dzisiejszy grozi zawaleniem. Wyburzeniu uległa część ścian działowych, zniszczono zabytkowe kominki i sztukaterie.
Park krajobrazowy z 1857 roku. Znajdują się tu czerwono listne buki, aleja grabowa, staw ze sztuczną wyspą, mostek. Brama wjazdowa. W parku liczne barokowe rzeźby, większość zniszczona w 1945 roku. M.in. "Cztery pory roku" z 1755 roku dłuta H. Hartmanna i posąg Diany z 1760 roku obecnie odrestaurowane spoczywają przy Opolskim Uniwersytecie.


40 m od pałacu w Biestrzykowicach znajduje się kolejny zabytkowy obiekt położony na terenie parku przypałacowego. Jest to pochodzący z początków XX w. budynek oficyny dworskiej.
Główną funkcją oficyn było świadczenie usług na rzecz głównego budynku kompleksu dworskiego. Znajdowały się w nich piekarnie, pralnie czy kuchnie. Służyły również jako mieszkania dla służby. Oficyna biestrzykowicka stanowiła jednocześnie północne skrzydło pałacowego dziedzińca.
Trójkondygnacyjna budowla zajmuje powierzchnię niemal 2,5 a. Warte odnotowania są umieszczone na jej elewacjach dekoracje architektoniczne. Podobnie jak pałac znajduje się w złym stanie technicznym, szanse na jej uratowanie wydają się być jednak większe niż w wypadku dawnej rezydencji von Garnierów.
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2012
Ilość zdjęć: 58