Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁUBIE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/ubie.html
Pałac
w Łubiu

Pałac w Łubiu
Lokalizacja: (STA) woj. śląskie, pow. tarnogórski, gmina Zbrosławice

Pałac wzniesiony został w stylu klasycystycznym na planie prostokąta. Budynek jest piętrowy i podpiwniczony, zwrócony frontem na północny zachód. Kryty jest mansardowym dachem z licznymi lukarnami. Od strony podjazdu znajduje się portyk kolumnowy z kartuszem herbowym. Elewację ożywia wyrazisty gzyms międzypiętrowy. W tylnej elewacji wieża kryta hełmem stożkowym. Pałac był, wiele razy remontowany m. in. w 1911 roku.
Jednym z jego właścicieli był Erwin Aleksander Bergwelt. Po wojnie pałac jak i cały majątek, jako dobra poniemieckie został znacjonalizowany. Po nacjonalizacji uległ zniszczeniom – odrestaurowano go dopiero na początku lat 90-tych. Na dzień dzisiejszy mieści się w nim Dom Opieki Społecznej.
Widok pałacu po odrestaurowaniu zaskoczył potomków poprzednich właścicieli, którzy w 2001 roku po raz pierwszy od 1945 r. pojawili się Łubiu. Był to hrabia Aleksander Bergwelt Baildon (obecnie głowa rodu). Baildonowie przywieźli z sobą zdjęcia przedstawiające dawne wnętrze pałacu. Fotografie te zostaną na terenie pałacu, jako cenna ozdoba, gdyż do naszych czasów nie dotrwało nic z wyposażenia pałacu.


Więcej na: lubie.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014
Ilość zdjęć: 15