Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 39

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-39.htmlPałac
Stadnickich
w Krakowie

Pałac Stadnickich w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Grodzka 40

Pałac Stadnickich w Krakowie to zabytkowy pałac znajdujący się na rogu ulic Grodzkiej i Poselskiej, w Krakowie. Pałac z XIV w., ze zdobioną fasadą w stylu drugiego rokoka z poł. XIX wieku, zwany jest też Pod św. Florianem.
W rejonie tym w XVI w. swój dwór posiadał Marcin Stadnicki. Późniejszy pałac powstał w wyniku przebudowy dawnych kamienic. Pozostałością po jednej z nich jest stary portal kamienny zachowany w sieni na parterze. W połowie XIX w. właścicielem rezydencji był Edward Maria Adolf Stadnicki, z którego polecenia dokonana została restauracja i przebudowa gmachu. Autorem projektu tej przebudowy był Teofil Żebrawski, który ozdobił pałac bogatą ornamentyką, pokrywającą płaszczyzny międzyokienne. Elewacje zwieńczyła kolumienkowa attyka, zasłaniająca wysoki dach. Powstały też reprezentacyjne wnętrza. W tej formie – z niewielkimi tylko zmianami – budowla dotrwała do naszych czasów.

Źródłoa: wikipedia.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 23