Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁAGIEWNIKI (pow. dzierżoniowski)

http://majkad.blogspot.com/2010/10/agiewniki-pow-dzierzoniowski.htmlPałac
w Łagiewnikach

Pałac w Łagiewnikach
Lokalizacja: (DDZ) woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Łagiewniki

Rezydencja została wzniesiona w XVIII wieku. Pałac przekształcono w pierwszej połowie XIX wieku. W efekcie powstał eklektyczny budynek o cechach neogotyckich, barokowych i klasycystycznych. Pałac murowany z kamienia i cegły, potynkowany, dwuskrzydłowy, połączony za pomocą budynku bramnego z dwuskrzydłowym dworem (obecnie oficyna). Pałac podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem dwuspadowym. W elewacji południowej kwadratowa wieża, trzykondygnacyjna, nakryta dachem czterospadowym. Elewacje o skromnej dekoracji, z gzymsem między kondygnacjami i gzymsem wieńczącym oraz prostymi opaskami wokół okien. Dwór (oficyna) założony na planie zbliżonym do litery „L”, o bryle wzbogaconej przybudówkami, dwukondygnacyjny, nakryty dachem dwuspadowym z powiekami. Wnętrza o układzie wielotraktowym.
Na południe od pałacu rozciąga się park krajobrazowy, od zachodu z parkiem sąsiadują zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.
Po II wojnie światowej budynek należał do POHZ w którym to znajdowały się biura zakładu. Po wielu latach nieużytkowania Agencja Rolna Skarbu Państwa we Wrocławiu w 2002 roku sprzedała pałac wraz z klasztorem i parkiem.

Źródło: fotopolska.eu


 W skład zespołu pałacowego obecnie wchodzi dawny zespół klasztorny cystersów z późnobarokowym kościołem p.w. św. Józefa i budynek klauzury z XVII w.Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016
Ilość zdjęć: 32