Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 37

Pałac Raczyńskich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Długa 7

Klasycystyczny Pałac Raczyńskich mieści w Warszawie przy ulicy Długiej.  W 20-leciu międzywojennym mieściło się w nim Ministerstwo Sprawiedliwości, a w czasie II wojny światowej był siedzibą sądu niemieckiego dla zagarniętych polskim ziem.
W 1717 roku biskup kujawski Konstanty Szaniawski przebudował stojący w tym miejscu budynek na barokowy pałac. W kolejnych latach właścicielami gmachu byli: Jan Szembek, Stanisław Mycielski, Filip Raczyński oraz Kazimierz Raczyński.
W 1786 roku rozpoczęła się przebudowa pałacu w stylu klasycystycznym według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera.
Od 1794 roku w pałacu działała Najwyższa Rada Narodowa, następnie urządzono w nim kwatery dla francuskich oficerów. W 1827 roku został siedzibą Komisji Rządowej Sprawiedliwości, w 1876 roku Sądu Handlowego, a następnie Izby Sądowej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w gmachu pałacu mieściło się Ministerstwo Sprawiedliwości.
W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą sądu niemieckiego dla zagarniętych polskich ziem. Podczas powstania warszawskiego w budynku działał szpital. Po bohaterskiej kapitulacji Starego Miasta 1 września 1944 roku Niemcy wtargnęli do szpitala i rozstrzelali na jego terenie około 430 rannych. Informuje o tym tablica pamięci narodowej umieszczona na zewnętrznej ścianie pałacu. Pałac został odbudowany w latach 1948-1950.
Obecnie znajduje się w nim Archiwum Główne Akt Dawnych.  
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 10