Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARCINO


Pałac
Bismarcka
w Warcinie

Pałac Bismarcka w Warcinie
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Kępice

Pałac pochodzi z ok. 1664 roku, rozbudowany w następnych wiekach, z kaplicą z 1860 roku. - Od 1867 roku siedziba "żelaznego kanclerza", Otto von Bismarcka. 
Najstarsza, zachodnia część pałacu pochodzi własnie z 1664 roku. Wielokrotnie majątek był sprzedawany, bądź przechodził do rąk innych właścicieli poprzez powinowactwa. W 1867 roku Otto von Bismarck kupił pałac wraz z gruntami i przyległym parkiem za 400 tysięcy talarów (nagroda, jaką dostał od cesarza Wilhelma I za wygrane wojny). Miała to być jego rezydencja myśliwska, lecz stała się miejscem "wielkiej polityki".
Budynek jest  w styl barokowym. Na parterze sa:
Kancelaria kanclerza Rzeszy (dziś sala konferencyjna) to trzynastokątny pokój, był najważniejszym w pałacu. Najpiękniejszą pamiątką po Bismarcku, jaka przetrwała, jest olbrzymi, zielony kominek. Wyryto na nim zawołanie rycerskie "In trinitate robur", co znaczy "w trójcy siła". Także wyryta jest data 1871 oraz herb Alzacji i Lotaryngii. W pokoju zachowały się waza z wykopalisk pompejańskich, kameruńskie trofea i popielnica - stopa słonia oraz olbrzymie oryginalne biurko kanclerza (3,00 m x 1,20 m), z szufladkami i skrytkami dookoła (przez wiele powojennych lat służyło jako stół roboczy u stolarza). Obok, przy oknie, stoi czarny sejf, w którym spoczywały najważniejsze dokumenty XIX-wiecznej Europy, plany polityczne Prus. Sala reprezentacyjna (na wprost od wejścia) - znajdujące się na suficie herby odkryto niedawno. Na jednej ze ścian wisi obraz, przedstawiający ten pokój przed stoma latami. Sala myśliwska, pokój po prawej stronie, znajduje się zaraz przy wejściu. Sypialnia kanclerza to obecnie pokój nauczycielski. Sypialnia żony Ottona, Johanny, to dziś klasa chemii.
W piwnicach (obecnie klub) przykrytych sklepieniem kolebkowym, za czasów Bismarcka składowano tu wina. W jednej z piwnicznych ścian było wejście do podziemnych lochów. Któryś z pierwszych dyrektorów szkoły kazał je zamurować, bo uczniowie często uciekali, błądzili po starych korytarzach, zamykali w lochach kolegów. Nikt nie wie, dokąd prowadzą. Jeden z wylotów jest niedaleko, przy Bismarckquelle - źródełku z wodą mineralną. Podobno korytarz ten połączony jest z kościołem w Osowie. Oryginalne drzwi, schody z włoskiego, czerwonego marmuru, kolumny z piaskowca, kominki i zabytkowe stiuki na ścianach. Na kamiennej posadzce w pałacowym holu mozaika z herbem rodowym "Żelaznego Kanclerza": trzy liście dębu okalające listek koniczyny. Na wieży znajduje się zegar, który działa do dnia dzisiejszego.
Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Leśnych w Warcinie. Jest on dostępny dla zwiedzających. Lecz nam nie udało się obejrzeć go od środka, za późno przyjechaliśmy.
Obiekt znajduje sie w ogromnym parku krajobrazowym o pięknym drzewostanie i aleją lipową.
W skład zespołu wchodzą tez zabudowania gospodarcze. Zachował się także dwór o konstrukcji szkieletowej z 1. poł. XIX w.

Więcej na: polskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 116