Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PRUDNIK


http://majkad.blogspot.com/2010/10/prudnik.htmlZamek
w Prudniku
(wieża zamkowa Woka)

Zamek w Prudniku (wieża zamkowa Woka)
Lokalizacja: (OPR) woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Prudnik

Wieża Woka - pozostałość po XIII wiecznym starym, średniowiecznym murowanym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. Usytuowana jest w zachodniej części Starego Miasta, na lekkim wzniesieniu. W przeszłości, ta cylindryczna budowla o dwu kondygnacjach zaznaczonych odsadzkami oraz z trzecią niższą kondygnacją o rzucie ośmioboku i od północy, w połowie wysokości znajdującym się otwrem w obramieniu kamiennym z dwoma konsolkami, w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, tzw. stołp. A grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.
W 2009 r. dzięki inwestycji Gminy Prudnik Wieża Woka została gruntownie odrestaurowana i pełni rolę punktu widokowego. Obecnie wieża liczy 41 m wysokości i jest przykryta gontowym dachem, a za sprawą dobudowanej hurdycji zwiedzający mają możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta i Gór Opawskich.

 
Z wieży widać jednonawowy kościół Świętych Piotra i Pawła. Nad barokowym kościołem oraz sąsiadującym z nim klasztorem opiekę sprawują bonifratrzy. Klasztor (wraz z szpitalem) powstał w latach 1782-83, natomiast w latach 1785-87 wzniesiono obecny kościół. W 1793 roku do świątyni dobudowano barokową wieżę, na którą zużyto 60.000 cegieł. Kościół posiada niecodzienną, północną orientację. Wystrój kościoła pochodzi z XVIII i XIX wieku.

Z wieży rozpościerają się widoki na całe miasto

Interesujące są też w mieście inne zabytki. Między innymi wille byłych właścicieli tutejszych fabryk, które wyglądem dorównują pałacom.

Willa Samuela Frankla z końca XIX w., ob. Prudnicki Ośrodek KulturyWilla,  z poł. XIX w. - w której ob. znajduje się Liceum MedycznePałacyk - willa przy ul. Nyskiej 2 z połowy XIX w.Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 112