Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BRANIEWO 1

http://majkad.blogspot.com/2010/10/braniewo-1.htmlPałacyk
Potockiego
w Braniewie

Pałacyk Potockiego (Dom Konwertytów) w Braniewie
Lokalizacja: (NBR) woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski, gmina Braniewo

Dom Konwertytów (potocznie nazywany "pałacykiem Potockiego") znajduje się w Braniewie przy ulicy Botanicznej 11. Obecnie w części budynku działa Centrum Rozwoju Regionalnego w Braniewie-Inkubator Przedsiębiorczości.
Fundatorem domu konwertytów był biskup warmiński, Teodor Potocki. Zamieszkali w nim konwertyci, którzy z powodu zmiany religii, emigrowali z Królestwa Prus na Warmię.Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1718 roku. Cztery lata później biskup ustanowił fundację, która miała zapewniać stałe źródło utrzymania obiektu. Następnie patronat nad fundacją przejęło biskupstwo. Po 1772 roku dom konwertytów zamieniono na katolicki przytułek dla starców. W 1923 roku w zrujnowanym pod koniec XIX wieku budynku przeprowadzono pilne prace remontowe, zmieniając jego funkcję na dom dla ubogich. Zbombardowany przez lotnictwo sowieckie w 1945 roku budynek odbudowano i w 1976 roku przeznaczono na siedzibę biblioteki miejskiej. Od 16 lipca 1992 roku budynek był własnością Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej. 7 października 2002 roku utworzono w nim Międzynarodowe Centrum Edukacyjne w Braniewie – zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Działalność ta zakończyła się w 2009 roku z powodu braku chętnych w roku akademickim 2008/2009.W latach 2012-2015 nowy właściciel obiektu wraz z Fundacją OLIMP, przeprowadził prace remontowo-adaptacyjne z przeznaczeniem na utworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Kliniki Jednego Dnia.

Więcej opisu na: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 20