Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 23

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-23.html
Zespół
Pałacu Biskupiego
w Lublinie

Zespół Pałacu Biskupiego w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, ul. Prymasa Wyszyńskiego 2

Zespół Pałacu Biskupiego w Lublinie, znajdujący się przy ulicy Królewskiej. Kompleks składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą kaplicą. Jeden z nich jest siedzibą Kurii Metropolitalnej, w drugim rezyduje arcybiskup. Powstał jako rezydencja szlachecka, a w ręce kurii biskupiej, wraz z sąsiednim pałacem Konsystorskim, dostał się w II poł. XIX stulecia.
Pałac powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Często zmieniał swoich właścicieli. Byli nimi między innymi Miączyńscy, Łańcuchowscy, pułkownik wojsk polskich Zawidzki. Przez pewien okres był własnością rządu carskiego - mieściło się w nim wtedy pocztowe biuro gubernialne. Od końca XVIII wieku oba pałace należą do jednego właściciela. Od 1817 do 1822 roku tym właścicielem było Towarzystwo Wolnych Mularzy, a pałacowe wnętrza służyły loży masońskiej Wolność Odzyskana. Jednym z jej założycieli był związany krótko z Lublinem Walerian Łukasiński, współzałożyciel Wolnomularstwa Narodowego, a także współorganizator Narodowego Towarzystwa Patriotycznego. Później mieścił się w nim Sąd Kryminalny. Pałac Konsystorski wystawiono na początku XVII wieku, dla chorążyny lubelskiej Suchodolskiej, która utrzymywała w nim ariańską drukarnię, a może i różnowierczy zbór. Od 1852 r. wraz z Pałacem Biskupim przeszedł na własność kurii biskupiej. Cały kompleks był kilkakrotnie przebudowywany. W tym samym też czasie wzniesiono kaplicę łączącą oba budynki.
Jednym z biskupów zamieszkujących pałac był Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski. Biskupem lubelskim był w latach 1946-1948. Na jego pamiątkę w 1996 roku na dziedzińcu przed Pałacem Biskupim stoi pomnik mu poświęcony. Jest to jeden z dwóch pomników w Lublinie przedstawiających tę postać. Drugi znajduję się na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Źródło: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 105