Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STOLEC - pow. ząbkowicki

http://majkad.blogspot.com/2010/10/stolec-pow-zabkowicki.htmlPałac
w Stolcu

Pałac w Stolcu
Lokalizacja: (DZA) woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki, gmina Ząbkowice Śląskie

Pałac w Stolcu został wybudowany w roku 1729 r.
Wcześniej w miejscowości istniał zamek z XIV w. zniszczony podczas wojen husyckich oraz renesansowy dwór z XVI w. Pałac w Stolcu wzniesiony został w stylu barokowym dla Henryka hr. von Churchswand. Z powodu obsunięcia się skarpy postawiony na nowo w latach 1773-1779 oraz przebudowany w końcu XIX w., kiedy to gmach rozbudowano, nadając mu obszerną formę w stylu neobaroku francuskiego; uszkodzony w 1945 r. popadł w całkowitą ruinę. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: trzy oficyny mieszkalne oraz park o powierzchni 5 ha, zmieniony na krajobrazowy w XIX w. Zachowały się pozostałości tarasów i balustrady. Obecnie park jest w bardzo złym stanie.

Więcej na: wikipedia.pl

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Zuzanny (XIII w., przebudowany XVI, XVIII w.)Neogotycki kościół św. Jana Nepomucena z lat 1909-1911.W zniszczonym i niedostępnym parku przypałacowym znajdują się ruiny wieży widokowej z XIX w tzw. belwederu.


Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016
Ilość zdjęć: 75