Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BOLESTRASZYCE

Zamek
w Bolestraszycach

Zamek w Bolestraszycach
Lokalizacja: (RPR) woj. podkarpackie, pow. przemyski, gmina Żurawica

Wieś Bolestraszyce znana jest już od połowy XV wieku. Jej właścicielami była rodzina Steczków. W 1445 roku Małgorzata Steczek poślubiła Stanisława Swiętopełka, w związku z czym wszystkie jej dobra przeszły na własność nowego rodu. Od tej pory przedstawiciele tego rodu używali nazwiska Świętopełk - Bolestraszycki. Przypuszczalnie około XV wieku zbudowano drewniany dwór obronny otoczony fosą. Pierwsza wzmianka o murowanym dworze obronnym pochodzi z 1639 roku, który powstał prawdopodobnie w wyniku rozbudowy starej siedziby. Od 1600 roku właścicielem dworu był Samuel Bolestraszycki. Pod koniec XVII wieku właścicielami wsi została rodzina Dochojowskich herbu Korczak. Kolejnymi właścicielami byli Rozwadowscy, Czotrowscy i Ostrowscy. W XIX wieku dwór stał się własnością Michałowskich, którzy wybudowali nowy klasycystyczny dwór zachowany do dzisiaj i założyli ogrody krajobrazowe. Bolestraszyce były wówczas jednym z ważniejszych ośrodków artystycznych w okolicach Przemyśla. Swoje dzieła malował tutaj Piotr Michałowski jeden z najwybitniejszych polskich malarzy pierwszej połowy XIX wieku w Polsce. Powstawały tu obrazy stanowiące ozdobę największych polskich muzeów  W Bolestraszycach lekcje malarstwa pobierał inny wybitny polski malarz - Juliusz Kossak. W drugiej połowie XIX wieku Julia Michałowska przebudowała część dworu na kaplicę. Pod koniec XIX wieku Bolestraszyce stały się własnością Łempickich, a w 1910 roku nabył je Mieczysław Zajączkowski. ostatni właściciele przebywali w majątku do 1945 roku. W latach 1975 - 1992 pałac został wyremontowany i przystosowany dla potrzeb Zakładu Fizjografii i Arboretum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. W otaczającym pałac parku krajobrazowym utworzono ogród botaniczny
Pozostałości bolestraszyckiego obiektu obronnego znajdują się w "pięknych okolicznościach przyrody" ogrodu dendrologicznego czyli arboretum. Fakt jego istnienia w tym miejscu jest słabo nagłośniony i większość odwiedzających ogród nie ma pojęcia, iż niewielki murowany kościółek, kapliczka z drewniana wieżą to część zameczku pochodzącego z XVI wieku. Mylący jest też fakt, iż obok stoi ładny klasycystyczny dwór mieszczący muzeum przyrodnicze, ale jego historia sięga "tylko" XVIII wieku.
Z zewnątrz kapliczka wygląda bardzo niepozornie i zastanowić może tylko położenie nad wysoką skarpą, pod którą znajdują się dwa stawy. Niestety w XIX wieku podczas tworzenia ogrodu i parku splantowano teren i zatarto ziemne fortyfikacje. Dopiero po wejściu do środka kapliczki można zobaczyć zamurowane z zewnątrz strzelnice, których jest aż 7! Niedawno rozwiano wątpliwości co do przeznaczenia budynku i uznano go za dawną wieżę narożną, prawdopodobnie basteję.
Równie zaskakującym odkryciem było pochodzenie murów pobliskiego niewielkiego budynku zwanego domem ogrodnika. Okazał się on być pierwotną wieżą przybramną z końca XVI wieku! Sam nawet nie zwróciłem na niego uwagi.
Dopiero w czerwcu 2007 r. rozpoczęto remont wnętrza, który doprowadził do odkrycia malowideł ściennych, starszych niż te z okresu powstawania kapliczki, być może renesansowych. Bardzo ciekawe są także XVI-wieczne piwnice pod kaplicą. Nie posiadają one jak się gdzieniegdzie podaje 3 kondygnacji, ale mają dwie odnogi. Ta dłuższa jest zasypana i nie została jeszcze do końca przebadana. Na razie z powodu zalegającego wysoko piasku, bez czołgania można przejść kilka metrów, ale człowiek nadzorujący remont mówił o ok. 20 metrowym korytarzu! Pierwsza podziemna komnata posiada obszerne wywietrzniki, być może powiększone na potrzeby ukrywających się tu w czasie wojny właścicieli pobliskiego dworu - Zajączkowskich.
Niestety ani kapliczka ani piwnice nie są dostępne dla turystów. Kaplica z pewnością będzie otwarta po remoncie, natomiast piwnice muszą zostać odkopane oraz zabezpieczone i został już w tym celu złożony projekt o dofinansowanie. Ja wyjeżdżają w tą część kraju nie miałam w planie zawitać do Bolestraszyc bo nie wiedziałam nic o zamku. Ale będąc w tych okolicach dowiedziałam się o arboretum i tym sposobem zawitałam tu. Na miejscu okazało się, że na terenie ogrodu też stoi budowla wyglądająca na przebudowany zamek i obfotografowałam go zwiedzając przy okazji arboretum. Było dość późno i szykowano się do zamknięcia ogrodu. Więc mając mało czasu nawet nie zauważyłam opisanego wyżej kościółka. Dopiero po powrocie do domu szukając w sieci dowiedziałam się wszystkiego o zamku co powyżej przytoczyłam.Wewnątrz pałacu znajduje się Muzeum Przyrodnicze, w który jest m.in. wystawa skamielin...

...oraz ekspozycja pt. "Chrońmy ptaki"

Dwór znajduje się na terenie pięknie zaaranżowanego arboretum z bogatymi kolekcjami roślin
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012
Ilość zdjęć: 71