Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GRABIN

http://majkad.blogspot.com/2010/10/grabin.html
Pałac
w Grabinie

Pałac w Grabinie
Lokalizacja: (NOS) woj. warmińsko-mazurskie, pow. ostródzki, gmina Ostróda

Majątek rycerski powstał w tym miejscu wraz z lokacją wsi około 1325 roku. Do końca XVIII wieku jego właściciele często się zmieniali. W 1791 roku posiadłość zakupił Johann Friedrich Weissermel. Stanowiła ona własność tej rodziny do 1945 roku. W 1879 roku przebudowano znajdującą się tu siedzibę w późnoklasycystyczny pałac. Cały kompleks pałacowo-parkowo-gospodarczy ukształtowany został w końcu XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej na terenie majątku utworzono Stację Selekcji Roślin i Zakład Rolny, natomiast pałac zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze. W latach 1998-2000 przeprowadzono gruntowny remont budynku. Obecnie znajduje się on w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Jest to piętrowa, obszerna budowla, o regularnych podziałach, nakryta płaskim dachem. Po stronie zachodniej (elewacja parkowa) znajduje się murowana weranda z tarasem, wspartym na dwóch kolumnach. Od frontu (strona północna) powstała szeroka loggia ozdobiona kolumnami. Całość budowli zwieńczona została galeryjką. Elewacje ozdobiono gzymsami i tynkowanymi obwódkami otworów okiennych i drzwiowych. W otoczeniu pałacu zachował się park z cennym starodrzewem.

Źródło opisu: leksykonkultury.ceik.eu
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 15