Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 11

Pałac Czapskich/Krasińskich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5

Zbudowany na początku XVIII wieku pałac był wielokrotnie przebudowywany.
Pałac wzniesiono w latach 1680-1705 dla prymasa Michała Radziejowskiego w miejscu XVII-wiecznego drewnianego dworu Radziwiłłów. W kolejnych latach budynek był własnością najznamienitszych rodów: Radziejowskich, Prażmowskich, Sieniawskich, Czartoryskich. W 1733 roku pałac został kupiony przez rodzinę Czapskich, którzy rozpoczęli przebudowę w stylu późnobarokowym.
Pod koniec XVIII wieku do pałacu dobudowano dwie oficyny według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. W jednej z nich w 1826 roku wynajęła mieszkanie rodzina Chopinów. Obecnie, w lewej oficynie Pałacu, w gmachu zajmowanym przez Wydział Grafiki, znajduje się Salonik Chopinów tj. udostępniona zwiedzającym część mieszkania, w którym kompozytor spędził ostatnie lata przed wyjazdem z kraju. Jest to oddział Muzeum Fryderyka Chopina.
Na początku XIX wieku, kiedy właścicielami pałacu została rodzina Krasińskich, stał się on ważnym ośrodkiem życia kulturalnego stolicy. Odbywały się tutaj liczne spotkania literackie pisarzy i poetów.
Zniszczony w trakcie II wojny światowej budynek odbudowano w latach 1948-1959 z zachowaniem elementów barokowych i klasycystycznych. Poza Chopinem, słynnymi lokatorami Pałacu byli m.in.: Stanisław Małachowski, Zygmunt Vogel, Zygmunt Krasiński. Na dziedzińcu przed pałacem stoi kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego, kondotiera weneckiego dłuta Andrei del Verocchia.
Obecnie jest siedzibą Akademii Sztuk Pięknych.


Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 37