Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SOSNOWIEC 2

http://majkad.blogspot.com/2010/10/sosnowiec-2.html
Pałac
Schöna
w Sosnowcu

Pałac Schöna w Sosnowcu (ul. 1 Maja 19)
Lokalizacja: (SO) woj. śląskie, miasto na prawach powiatu, gmina -

Nowy Pałac Schöna w Sosnowcu wzniesiony został na koniec XIX w. w stylu eklektycznym, na zlecenie Oskara Schöna. Obiekt powstał na działce zakupionej w 1885 r. przez rodzinę Schönów od hrabiego Mortimer-Tschischky'ego nad rzeką Przemszą. Pałac Franza i Emmy ukończono w 1903 r. Jako jedyny wśród pałaców sosnowieckich usytuowany jest w śródmieściu (ul. 1 Maja 19). Nad eklektycznym obiektem góruje neogotycka wieża.
Początkowo otoczony przez rozległy park rozciągający się po obu stronach. Po przebudowie centrum po II wojnie światowej park pozostał w szczątkowej formie i stanowi on teren leśny przyległy do brzegów rzeki.
W czasie I powstania śląskiego w 1919 r. gmach był siedzibą dowództwa powstania oraz siedzibą dowództwa obrony plebiscytu przygotowującego III powstanie śląskie w 1921 r. W 1923 r. obiekt został zaadaptowany na potrzeby sądu, któremu został wydzierżawiony, prawdopodobnie ze względu na trudności finansowe rodziny Schoenów.
W okresie okupacji niemieckiej, mieścił się w nim Deutsches Haus. Od 1945 r. pełni ponownie funkcję siedziby sądu.

Więcej na: wikipedia.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014
Ilość zdjęć: 61