Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 35

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-35.htmlPałac
Pusłowskich
w Krakowie

Pałac Pusłowskich w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Westerplatte 10

Pałac na Szlaku (również Pałac Montelupich, Pałac Tarnowskich) – pałac mieszczący się przy ulicy Szlak w Krakowie. Dawna siedziba Radia Kraków. Zabytkowy, okazały jednopiętrowy, eklektyczny pałac z portykiem balkonowym zbudowany w 1878 według projektu Antoniego Łuszczkiewicza. Kolejnymi właścicielami pałacu byli m.in. jezuici, rodzina Badenich, rodzina Tarnowskich, księża salwatorianie i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera.
Pierwsze zabudowania pałacowe w tym miejscu powstały w 1613. Pałac pierwotnie został wybudowany i należał do Montelupich – kupieckiej rodziny pochodzenia włoskiego. Montelupiowie stworzyli w Polsce instytucję poczty i pełnili rolę poczmistrzów polskich przez ponad 100 lat. W pałacu bywali monarchowie polscy, często wybierając to miejsce jako ostatni postój przed wjazdem do miasta. Z Pałacu Montelupich wyruszały także królewskie kondukty pogrzebowe, dlatego był popularnie nazywany Kostnicą Królewską.
Kolejnymi właścicielami pałacu byli jezuici, po których pałac przejęła rodzina Badenich. Badeni posiadali pałac aż do połowy XIX wieku, kiedy to już mocno zniszczony pałac wszedł we własność rodziny Tarnowskich.

Więcej na: wikipedia.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 11