Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

UNIEJÓW

Zamek
w Uniejowie

Zamek w Uniejowie 
Lokalizacja: woj. łódzkie, pow. poddębicki, gmina Uniejów

Zamek w Uniejowie to gotycki zamek arcybiskupi rozbudowany w stylu rensansowo-barokowym. Położony jest w bardzo bardzo ładnej okolicy przy brzegu rzeki Warty na niewielkim sztucznym wzniesieniu.
Jest on wyjątkowy ze względu na to iż przez całą swoją historię był zamieszkiwany i użytkowany. Pierwszy zamek w Uniejowie na pewno stał już w 1331 roku, kiedy został uszkodzony przez Krzyżaków. Nie ma pewności jednak czy stał w tym miejscu co późniejsze założenie. Około połowy XIV wieku arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki wzniósł w obecnym miejscu nowy zamek.
Założony został na planie prostokąta o bokach 23x29 metrów, do którego od zewnętrznej strony wschodniego muru dostawiona była okrągła wieża-baszta o średnicy 9 metrów i wysokości ok. 30.
Oprócz tej baszty - donżonu i dwóch czworobocznych wież zamek jest połączonych ze sobą skrzydłami mieszkalnymi. Mimo że elementy obronne na przestrzeni dziejów zostały znacznie zredukowane to z tyłu zamku możemy jeszcze zobaczyć 3 linie murów. Zamek posiada wewnętrzny dziedziniec, w którym na jednej ze ścian widnieje herb Jelita i tekst autora przebudowy z I poł. XVI w. Dwa inne herby arcybiskupów (Wąż i Pomian), którzy przebudowali zamek w XVII w. znajdują się nad portalem wejściowym.
Do zwiedzania jest niewiele, tylko jedna komnata z zabytkowym wyposażeniem i polichromią na ścianie będącą pozostałością po mieszczącej się tu kaplicy oraz baszta.
Reszta obiektu przeznaczona jest na hotel, kawiarnię a nawet nocny klub. Zamek otacza duży park z 60 gatunkami drzew i krzewów, jest on jednak bardzo zaniedbany. Trwają w nim jakieś prace archeologiczne.

Rok 2009


Rok 2014
 
Wewnątrz zamku i wieży zamkowejHotel i park otaczający zamek


Widoki z wieży zamkowej


  


Umieszczone zdjęcia wykonano: marzec 2009 i październik 2014
Ilość zdjęć: 280