Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

MROZÓW

Pałac
w Mrozowie

Pałac w Mrozowie
Lokalizacja: (DSR) woj. dolnośląskie, pow. średzki, gmina Miękinia

Pałac w Mrozowie prawdopodobnie istniał już w XVIII w. Około 1860 roku został przebudowany w stylu wiejskiej rezydencji z elementami obronnymi. Aż do roku 1810 właścicielkami pałacu były wrocławskie klaryski, gdy nastąpiła sekularyzacja zakonu. W 1902 i 1905 roku właścicielem był Franz Xaver von Ballestrem, do którego należy kartusz herbowy umieszczony nad oknami. W 1909 roku posiadłość należała do rotmistrza Horsta von Falkenhaina. Obecnie pałac użytkowany jest przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Sióstr Albertynek. W 1976 roku ówczesny właściciel pałacu Dom Pomocy Społecznej dokonał remontu. Wymieniono wówczas stropy, odnowiono tynki wewnętrzne, wymieniono instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. W latach 1980-1981 w kolejnym remoncie odnowiono dach oraz zewnętrzne elewacje.
Budynek wybudowano w stylu neogotyku angielskiego. Został wzniesiony na planie prostokąta z wieżą w północno-zachodnim narożu, którą zdobi postawiona w niszy południowej ściany figura rycerza. W elewacji frontowej znajduje się pozorny ryzalit środkowy o dwóch pilastrach, które nad dachem przechodzą w ośmioboczne wieżyczki. Okna pałacu mają maswerki. Elewację ogrodową wyróżnia ganek na osi o oknach w kształcie ostrołuków. Nad gankiem znajduje się taras z dwiema wieżyczkami. We wnętrzach pałacu zachowały się pozostałości dawnego wystroju: dekorowane stropy i piec.

Więcej na: polskiezabytki.pl
Na północ od pałacu położony jest niewielki (o powierzchni 3 ha) park krajobrazowy z końca XIX w., z owalnym średniowiecznym grodziskiem otoczonym fosą z drewnianą altaną, do której droga wiedzie przez mostek. Przypuszczalnie grodzisko jest pozostałością dawnego dworu obronnego. W parku znajdują się również dwa dęby szypułkowe - pomniki przyrody. Altana na wyspie jest z końca XIX w.

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2019
Ilość zdjęć: 76