Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

JAROCIN

Pałac Radolińskich w Jarocinie
Lokalizacja: (PJA) woj. wielkopolskie, pow. jarociński, gmina Jarocin

Pałac zbudownay w stylu neogotyku angielskiego w latach 1847-53 dla Władysława Radolińskiego wg projektu Fryderyka Augusta Stülera, a realizowany przez Würtemberga. Pałac wielokrotnie przebudowywany w XIX w. i na pocz. XX w. Ostatni etap przebudowy realizowany był w latach 1911-12 dla Hugona von Radolin-Radolińskiego wg projektów A. Frietschke. Skrzydło zach. i część środkowa pałacu spłonęły w 1917, odbudowane w 1948 r.
Pałac złożony na planie prostokąta. Piętrowy, nakryty płaskim dachem, zwieńczony krenelażem. Część środkowa budynku wyniesiona wyżej, w zamierzeniu miała zastąpić wieżę i nadać całości charakter obronny, poprzedzona od frontu gankiem z balkonem. W wyniku przebudowy przekształcono część zachodnią, od wschodu dodano nowe skrzydło mieszkalne. Zmieniono grzebień krenelażowej attyki. Budynek pokryty tynkiem, co ujednolica charakter wszystkich części obiektu.
We wnętrzu pałacu centralnie umieszczona sień i wielka sala od ogrodu. Sień dwukrotnie wyższa niż pozostałe wnętrza, była nakryta bogatym, angielskim stropem wspartym na czterech słupach, do pożaru w 1917 r mieściła najważniejsze pamiątki rodowe, portrety itp. W części zachodniej stworzono wspaniałe wnętrze biblioteki. Zachowały się schody i stolarka z neogotycką dekoracją.
Pałac położony jest w parku krajobrazowym (pow. 30 ha) z resztkami założenia francuskiego, rozplanowany na nowo w poł. XIX w. wg projektu P. Lenné, (twórca ogrodów poczdamskich).
W parku staw, amfiteatr i "Skarbczyk" - pozostałość zamku, przypuszczalnie średniowiecznego, wymienianego w dokumentach przed 1590 r, obecnie odnowiony mieści Muzeum Regionalne ze zbiorami etnograficznymi.
W pałacu mieści się Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Biblioteka Publiczna.

 
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 17