Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PODDĘBICE


http://majkad.blogspot.com/2010/10/poddebice.html
Pałac
Grudzińskich
w Poddębicach

Pałac Grudzińskich w Poddębicach
Lokalizacja: (EPD) woj. łódzkie, pow. poddębicki, gmina Poddębice

Pałac – z epoki renesansu, wzniesiony przed 1617 z fundacji Zygmunta Grudzińskiego, wojewody rawskiego, jednego z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego, na fundamentach XV-wiecznego dworu. Budowę kontynuowała jego żona Barbara z Karśnickich herbu Jastrzębiec (zm. po 1625), a następnie syn Stefan (zm. w 1640), starosta ujski, pilski i bolimowski. Według informacji z 1928 r., jego właścicielem w tym czasie był prezes miejscowego "Sokoła" - Wł. Wyssogota-Zakrzewski. Jest to budynek piętrowy o dachu dwuspadowym, zamkniętym z dwóch stron dekoracyjnymi szczytami. Od wschodu do głównego budynku przylega wieża o wysokości 17 m. Od zachodu przed 1690 dobudowano ośmioboczną kaplicę z piękną dekoracją wnętrza. Najciekawszym elementem arch. są arkadowe krużganki filarowe, wbudowane w pd. elewację pałacu. Loggia, zbudowana około 1750 została ponownie odkryta w 1952. Na uwagę zasługuje sklepienie loggi – krzyżowe z pseudożebrami i dekoracją w postaci wytłaczanych pereł i jajowników z maszkaronami w zwornikach. Na ścianie południowej odkryto pod tynkiem bardzo interesujące fragmenty dekoracji sgraffitowej o motywach figuralnych. Pałac rozbudowano w XIX w. W pałacowej kaplicy, pokrytej fragmentami XVII-wiecznych fresków, znalazła pomieszczenie izba regionalna. Bogate zdobieniami późnorenesansowych stiuków sklepienie kaplicy przedstawia herby dawnych właścicieli: Pomian, Grzymała, Rola i Jastrzębiec. W izbie mieści się stała wystawa obrazująca dzieje Poddębic i okolicy.

Więcej na: wikipedia.plPrzylegający do pałacu kompleks parkowy oraz nabrzeże Neru w Poddębicach zmienił się dzięki gminnej inwestycji na blisko parohektarowej powierzchni przeprowadzono prace rewitalizacyjne. Tuż obok Pijalni Wód Termalnych utworzono Ogród Zmysłów z elementami małej architektury, takimi jak: mur struktu­ralny, kolorowe fontanny, organiczne latarnie, siedziska wstęgowe – chillout speace, ściana wodna, muzyczne gniazda, klawiatura fortepianu, echo studnie, megakalejdoskop, zapachowe siedziska. Całość podzielona jest na pięć stref, odpowiadających zmysłom: wzroku, węchu, słuchu, dotyku i orientacji.Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 118