Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 08

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-08.htmlPałac
Ordynacki
Jabłonowskich (Sapiehów)
w Lublinie

Pałac Ordynacki Jabłonowskich (Sapiehów) w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, ul. Królewska 13

Podobnie jak przylegający doń pałac Jabłonowskich został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Był własnością właścicielki Kocka i Sławatycz Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (stąd nazwa).  Należała do zespołu kilku pałaców „Na Korcach”, które stawiano w XVIII wieku jako czasowe rezydencje dla bawiących na sądach trybunalskich możnych właścicieli.
Obiekt przynależał również do dóbr rządowych. Udostępniono go dla potrzeb Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, które użytkowało pałac do 1876 roku. Następnie pałac sprzedano Żydowi Zysiowi Welczerowi, który po gruntownej przebudowie w 1877ulokował w nim Hotel Wiedeński. Pałac pozostawał w rękach rodziny Welczerów i ich spadkobierców do 1945 roku. Od 1946 roku właścicielami nieprzerwanie jest rodzina Ćwiklińskich.
Jest to budynek czterokondygnacyjny z dachem dwuspadowym. W oficynach ma dach jednospadowy.  Budowla jest murowana z kamienia i cegły na zaprawie wapienno-piaskowej, otynkowana. Sklepienia krzyżowe lub kolebkowe z lunetami. Więźba dachowa drewniana z drewna sosnowego, na niej dach z blachy ocynkowanej. Schody i parkiety wewnątrz drewniane, głównie sosnowe, dębowe i bukowe. Elewacja frontowa z potężnym cokołem wysokości pierwszej kondygnacji. Ryzalit w wielkim porządku zwieńczony tympanonem. W podziale architektonicznym ściany możemy wyróżnić pilastry gładkie zakończone głowicami jońskimi. Nad nimi belkowania i gzyms koronujący. Okna drugiej kondygnacji posiadają naczółki.
Podobno w 1816 roku nocował w nim car Aleksander I Pawłowicz.
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 14