Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

JĘDRZEJÓW

Pałac
w Jędrzejowie

Pałac w Jędrzejowie
Lokalizacja: (OB) woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków

Z długiej, sięgającej średniowiecza historii Jędrzejowa przetrwało niewiele informacji. Według tradycji osada należała do zakonu krzyżackiego, niestety zachowane dokumenty nic o tym nie wspominają. Pierwsze pewne informacje o właścicielach pochodzą z XVIII stulecia, kiedy to Jędrzejów należał do rodziny von Gilgenheim, być może z tego okresu pochodził prostokątny pałac, przebudowany i rozbudowany w latach 1882-83 na zlecenie Herryego von Francken-Sierstorpff. Nowy pałac wzniesiony w stylu neogotyckim różnił się znacznie od wcześniej wznoszonych na Śląsku neogotyckich rezydencji. Pałac w Jędrzejowie poza elementami typowymi dla neogotyku angielskiego posiada wiele detali charakteryzujących neogotyk francuski i niemiecki.
Ten neogotycki, murowany z kamienia i cegły pałac jest, potynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na nieregularnym planie (w kształcie litery L), składa się z korpusu w kształcie zbliżonym do prostokąta i prostopadłego skrzydła bocznego, zakończonego okrągłą wieżą. Obiekt nakryty jest płaskimi dachami, o fasadzie z asymetrycznie umieszczoną czworoboczną, czterokondygnacjową wieżą, spinającą siedmioosiową trzykondygnacyjną część budynku, z niższą, dwukondygnacjową, mieszczącą salę balową. Główne wejście usytuowane w wieży, poprzedzone jednoarkadowym podcieniem. Skrzydło boczne dwukondygnacjowe, z wejściem w asymetrycznie umiejscowionej loggii. Bryła pałacu bogato zdobiona krenelażem, wieżyczkami, arkadowymi fryzami, wykuszami, ryzalitami, loggiami, oknami o ostrołukowym wykroju.
Dziedziniec zdobi piękna fontanna, natomiast wejście do zamku strzegą dwa lwy zlokalizowane po obu stronach balustrady. Na charakterystycznej wieży widnieje ozdobny herb Sierstorpffów. Przed wybuchem ogromnego pożaru w zamku znajdowały się wówczas historyczne obrazy oraz inne równie cenne przedmioty. Ten piękny obiekt szczęśliwie uniknął zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej, a w Polsce Ludowej został zagospodarowany jako dom pomocy społecznej. Takie wykorzystanie zabytku okazało się nadzwyczaj trafione, Dom Pomocy mieści się do dnia dzisiejszego w jędrzejowskiej rezydencji, a zadbany pałac oraz park świadczą, że jest dobrym gospodarzem.
Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się ciekawa roślinność. W pobliżu pałacu są również budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku. Budynek w dobrym stanie technicznym, ze względu na pełnione funkcje może być zwiedzany tylko z zewnątrz.


W listopadzie 2014 roku otrzymałam list od p. Haliny G. mieszkanki tego pałacu, która mieszkała tam w latach 1954-1968. Jej rodzice byli pracownikami istniejącego w tym czasie prewentorium dla dzieci a potem DPS dla dorosłych. Pochwaliła się w liście, że niedawno odwiedziła to miejsce. Obiecała mi, ze prześle mi swoje wspomnienia i opowie o czasach tam spędzonych.

Część 1 opowiadania:
Po pożarze pałac stracił wiele na wystroju wewnętrznym a także zewnętrznym. Nie odbudowano wieży na baszcie po prawej stronie tarasu. Park też już nie jest taki jak przed laty a grobowiec przy cmentarzu jest w opłakanym stanie....

cdn...   Pałac zimą


  
Umieszczone zdjęcia wykonano: styczeń 2011, lipiec 2014
Ilość zdjęć:  123