Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KOPICE


Pałac na Wodzie w Kopicach
Lokalizacja: (OB) woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków

Pałac, o którym zwykło się mówić "pałac na wodzie", bo otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z imponującym 60 hektarowym parkiem.
Pałac do 1945 roku był własnością i siedzibą jednego z największych rodów niemieckich - rodziny Schaffgotsch. Okres II Wojny Światowej pałac przetrwał bez jakichkolwiek uszkodzeń. Po roku 1945 wielokrotnie okradany przez szabrowników. W 1958 splądrowany ostatni raz, a następnie dla zatarcia śladów podpalony. Kolejne lata to systematyczna grabież i dewastacja.
W roku 1990 sprzedany w nadziei na obiecaną odbudowę krakowskiemu biznesmenowi za śmieszną sumę 5000 zł., rozłożoną w dodatku na raty aż do roku 2015. Niestety, nowy właściciel nie tylko że nie dotrzymał obietnicy, ale przyśpieszył jeszcze proces dewastacji. Skradziono lub zniszczono resztę rzeźb i posągów, zniknęły herby i większość pięknej sztukaterii, usunięto gzymsy i rozbito rzadkiej urody kamienne rzygacze. Krakowski biznesmen wziął podobno na fikcyjny remont pałacu wielomilionowy kredyt i ślad po nim zaginął.
W Kopicach nie pokazywał się przez 18 lat, porzucony jak "bezpański pies" pałac po prostu powoli umierał ... I nikt już chyba nie liczył na cud ... bynajmniej do kwietnia 2008, kiedy na pałac natrafił prezes chorzowskiej spółki ZARMEN. Podobno oczarowany pięknem magicznych ruin postanowił dać pałacowi jeszcze jedną szansę. W czerwcu 2008 ZARMEN kupuje pałac i deklaruje jego odbudowę. Niestety już po miesiącu sprawy się komplikują ...

Więcej na: kopice.org


 

Zabudowania folwarczne

 


Umieszczone zdjęcia wykonano: marzec 2008, lipiec 2014
Ilość zdjęć: 79