Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STAROŚCIN

Pałac
w Starościnie

Pałac w Starościnie
Lokalizacja: woj. opolskie, pow. namysłowski, gmina Świerczów

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Starościnie należy do najokazalszych w województwie opolskim. Składa się z dwóch odrębnych części, które łączy długa na około 400 m aleja kasztanowa. Części te to dawny zespół folwarczny (zachowany tylko we fragmentach) oraz część rezydencjonalna wraz z gospodarczym zapleczem pałacu. Głównym elementem zespołu jest pałac usytuowany w obszernym parku naturalistycznym. Odznacza się on dość niezwykłą formą architektoniczną, będącą efektem stopniowej rozbudowy obiektu.  
W średniowieczu powstało tutaj założenie obronno-rezydencjonalne, którego głównym elementem była murowana wieża mieszkalna. Jednym z właścicieli tego obiektu mógł być wzmiankowany w 1479 r. Henryk Colla.  Za sprawą następnego właściciela dóbr, Konrada von Saurma stara wieża mieszkalna w Starościnie została znacznie przebudowana, uzyskując formę nowożytnego dworku. W XVIII w. dokonano dalszej przebudowy rezydencji, nadając jej postać typową dla barokowych dworków szlacheckich. Dworek został wówczas powiększony o trakt frontowy po stronie południowo-zachodniej. W tym też czasie przekształcono w duchu barokowym dworski ogród.  Około 1800 r. rozbudowano dworek do postaci okazałego pałacu. Elewacja tylna dworku została przekształcona w duchu klasycystycznym, a po jej obu stronach dobudowano dwa piętrowe skrzydła, także klasycystyczne. Efektem tego było powstanie dużego założenia na planie zbliżonym do litery "U". W tym też czasie zbudowano klasycystyczną oficynę przy wjeździe na teren dworski. Sąsiadujący z pałacem ogród przekształcono w park typu krajobrazowego. 
W latach 1917-1919 pałac został gruntownie odnowiony, a jego skrzydła boczne wraz z częścią ogrodową zyskały zewnętrzną dekorację architektoniczną w formie podziałów pilastrowych
Dawny park dworski w Starościnie należy do największych i najpiękniejszych zespołów parkowych w powiecie namysłowskim. Zachowało się w nim wiele okazów starodrzewu. Do najokazalszych należą wiekowe drzewa przy elewacji frontowej pałacu oraz piękny okaz zwisającej odmiany buka zwyczajnego na gazonie przed pałacem. 
 
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2012
Ilość zdjęć: 51