Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 20

Pałac Krasińskich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, pl. Krasińskich 5

Zwany także Pałacem Rzeczypospolitej. Obecnie mieszczą się tutaj zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.
Pałac jest typowo barokową rezydencją, zbudowaną w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana D. Krasińskiego, według projektu Tylmana z Gameren. Kupiony przez Komisję Skarbową w 1765 roku został nazwany Pałacem Rzeczypospolitej i przeznaczony na siedzibę urzędów. Po pożarze w 1782 roku został odbudowany według projektu Dominika Merliniego. W latach 1827-1828 odby-wały się tutaj posiedzenia sądu sejmowego. W 1944 roku podczas powstania warszawskiego budynek został doszczętnie spalony.
Przy pałacu znajduje się Ogród Krasińskich. Wśród najstarszych okazów drzew w parku, pochodzących z końca XIX wieku, na uwagę zasługują m.in.: miłorząb dwuklapowy, skrzydłorzech kaukaski, orzech czarny i leszczyna turecka.
Oprócz roślin w zachodniej części parku, od strony dawnej ulicy Nalewki, obecnie znajduje się zachowana częściowo barokowa brama i fragment ogrodzenia.
Po wojnie staranie odbudowany. Obecnie mieszczą się tutaj zbiory specjalne Biblioteki Narodowej. 

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 12