Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE- MICHAŁkOWICE

http://majkad.blogspot.com/2014/06/siemianowice-slaskie-michakowice.html
Pałac
Rheinbabenów
w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach

Pałac Rheinbabenów Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach
Lokalizacja: woj. śląskie, pow. miasto na prawach powiatu, gmina -

Pałac Rheinbabenów jest nazywany również Zameczkiem.
Na początku dwór był własnością rodu Mieroszewskich. Był głównie zbudowany z drewna, z wyjątkiem murowanych fundamentów, jednak od XVI w. był on wzmacniany poprzez budowanie murowanych pięter o kształtach kwadratu lub prostokąta, dobudowywanie parkanu oraz wieży wznoszącej się nad wrotami. W 1741 r. ostatni przedstawiciel rodu Mieroszewskich – Jan Krzysztof wydał swoją córkę za niemieckiego podporucznika z rodu Schwellengröbel. Michałkowice przeszły pod władanie rodu Schwellengröbel, a następnie Rheinbabenów. Ród Rheinbabenów zmienił styl architektoniczny pałacu na neogotycki. Po II wojnie światowej właścicielem "Zameczku" stała się kopalnia "Michał", która przekształciła go w Zakładowy Dom Kultury. Obecnie pałac podlega kopalni "Siemianowice", mieści się w nim Klub Technika, a w salach są organizowane liczne imprezy o charakterze kulturalnym.
Po pierwszej połowie XIX w. Michałkowicki "Zameczek" został przebudowany, a łączna powierzchnia wynosiła 831 m², na co składały się: taras 115 m², ogród zimowy 170 m² oraz budynek 546 m². Łączny korpus zespołu wynosi 6950 m³, na co składały się: taras 250 m³, ogród zimowy 700 m³ oraz budynek 6000 m³.
Pałac był otoczony przez rozległy park (obecnie park Górnik) leżący nad stawem. W parku znajdowały się również zadrzewienia specjalnie przeznaczone do wypoczynku, które łączyły w sobie naturalny krajobraz z obrazem szybów górniczych. Zespół zamkowy a dokładniej ogród posiadał własne alpinarium, ogród zimowy, dekoracyjne pnącza, altany i kaskady.

Więcej na: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014
Ilość zdjęć: 33