Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GRUDYNIA MAŁA

Pałac Hansa i Anne Deloch w Grudyni Małej 
Lokalizacja: (OK) woj. opolskie, pow. kędzierzyńko-kozielski, gmina Pawłowiczki

Pałac rezydencja w stylu neorenesansowym w Grudyni Małej wzniesiony został w połowie XVIII wieku (ok.1755 roku) dla Karola von Dambrowka. W tym samym czasie zbudowany został spichlerz dworski, który obecnie znajduje się w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. W 1755 roku majątek odziedziczyła hrabina Anna Barbara, córka właściciela. Pięć lat później małżonkiem hrabiny został Jan von Schipp. W rękach tej rodziny rezydencja pozostała do 1835 roku, kiedy to jej zakupił ją Franciszek Schmidt z Dobrej. W 1870 roku majątek przejął jego wnuk, Rudolf. Od 1859 r. należał do barona Ernsta von Reibnitz. U schyłku XIX wieku właścicielami byli Hans i Anne Deloch. Oni to zbudowali nowy/obecny pałac oraz założyli park i ogród.
Po II wojnie światowej pałac wraz z otaczającymi go budynkami dworskimi został przejęty przez miejscowy PGR. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i wygląda na opuszczony i zaniedbany.
Do dziś zachowały się oryginalne kolumny jońskie podkreślające główne wejście. Park pałacowy z XIX/XX w.
Pałac jak i otaczający go teren nie jest dostępny dla zwiedzających.
Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2014
Ilość zdjęć: 7