Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRUSZWICA

Zamek
z Mysią Wieżą
w Kruszwicy

Zamek z Mysią Wieżą w Kruszwicy
Lokalizacja: (CIN) woj. kujawsko-pomorskie, pow. inowrocławski, gmina Kruszwica

Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła, oraz to, że dziury, które znajdują się na jej ścianie, nie są otworami okiennymi, ale śladami po rusztowaniu. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo była warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stała się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Została zniszczona przez Szwedów w 1657 roku; wcześniej przez dwa lata była przez nich okupowana. Od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów.z Mysią
Zamek królewski w Kruszwicy jest jednym z wielu budynków fundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie trwałej ruiny. Został wybudowany w latach 1350-1355 roku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś przetrwała jedynie wieża, zwana dziś potocznie Mysią Wieżą, wiązana z podaniem o Popielu, legendarnym władcy Polan lub Goplan. Zamek został wzniesiony na nieregularnym planie z dwoma basztami po zachodniej stronie i bramą od strony wschodniej.
Zamek został spalony przez Szwedów w 1655 i 1657 roku. Do tego okresu mieściło się tam starostwo i kasztelania kruszwicka.
Dawny widok kruszwickiego zamku narysowany został przez Willema Swiddego i Erika Dahlbergha. Ten pierwszy został namalowany tuż po potopie szwedzkim. Rysunek był malowany we Lwowie z pamięci; autor pomylił Gopło z Wisłą. Drugi autor panoramy zamku opublikował rysunek w dziele Pufendorfa o czynach króla Karola Gustawa, które wydano w 1696 roku.
W 1861 roku trwała konserwacja wieży, w czasie której dobudowano schody na wieżę.
Zamek wielokrotnie ulegał spaleniu; było to na przykład w 1519 roku.
Budynek posiadał mur obronny o wysokości 4 metrów, zbudowany w dolnej części z bloków kamiennych połączonych zaprawą, a w górnej z cegły, do której przylegała gotycka, dwutraktowa budowla mieszkalna. Składała się ona w późniejszej fazie z kilku pomieszczeń połączonych korytarzem. Dobrze zachowały się partie piwniczne budynku, które kryją sklepienia kolebkowe. Na jednej ze ścian odkryto napis A.D. 1591 oraz inicjały. Prawdopodobnie data ta wiąże się z przebudową zamku. W pomieszczeniach zamkowych odkryto szereg cennych zabytków z okresu świetności budowli.

Źródło: wikipedia.plUmieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2013
Ilość zdjęć: 34