Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SZCZYTY

http://majkad.blogspot.com/2010/10/szczyty.htmlPałac
w Szczytach

Pałac w Szczytach
Lokalizacja: (OGL) woj. opolskie, pow. głubczycki, gmina Baborów

Majątek w Szczytach od XVII w. należał do rodziny von Lippa. W XIX w. przeszedł w ręce Adolfa Spiller von Hauenschild jako posag żony de domo von Lippa. W rękach tego rodu majątek zapewne pozostał do 1945, gdy został upaństwowiony.
Klasycystyczny pałac jest z 2 poł. XIX w. Budynek pałacu jest murowany, wzniesiono go na planie prostokąta. Jest częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakrywa go dach dwuspadowy. Fasadę wzbogaca ułożony na osi, dwukondygnacyjny ganek zwieńczony tympanonem. Na elewacji tylnej mieści się analogiczny, uszkodzony ganek, wsparty na czterech filarach przechodzących w taras. Na osi budynku i tarasu widoczne jest duże, łukowato sklepione, witrażowe okno doświetlające klatkę schodową. Okno ma zachowany ciekawy układ szprosów. Na jednej z elewacji bocznych również usytuowano balkon wsparty na filarach. Elewacje są ozdobione boniowaniem, gzymsami i opaskami okiennymi z prostymi nadokiennikami. Układ wnętrz jest dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami i centralnie położoną sienią, z której wychodzi klatka schodowa.
Obecnie obiekt powoli niszczeje. Wewnątrz widoczne są ślady przerwanego remontu. Pałac prawdopodobnie jest własnością prywatną jednak nie prowadzone są obecnie żadne prace remontowe lub zabezpieczające.
Częściowo zachowane i opuszczone budynki mieszkalne, są pozostałości dawnego folwarku.
Park krajobrazowy z XIX w. z dominującym liściastym drzewostanem.

Źródło: polskiezabytki.plWewnątrz

Inne zbudowania i park

Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2014
Ilość zdjęć: 67