Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

NIWISKA

Pałac
w Niwiskach

Pałac w Niwiskach
Lokalizacja: (RKL) woj. podkarpackie, pow. kolbuszowski, gmina Niwiska

Do dziś w tej miejscowości zachowały się resztki parku krajobrazowego (ze starym drzewostanem) w którym umiejscowiony jest secesyjny pałac czy dwór (nazwa sporna, źródła podają różną nazwę) – ostatniego właściciela Niwisk – dr Jana Hupki (prawnika, posła na sejm galicyjski, członka Naczelnego Komitetu Narodowego, prezesa Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, prezesa rady powiatowej kolbuszowskiej, publicysty).
Dr Jan Antoni Ernest Hupka był ostatnim właścicielem dóbr Niwiska wraz z dworem i resztą zabudowań założenia dworskiego .W 1896 r. wstąpił w związek małżeński. Z inicjatywy jego małżonki nastąpiła wówczas ostatnia rozbudowa dworu. Dr Jan Hupka zwrócił się do Karola Józefa Frycza wybitnego malarza i scenografa, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie o zaprojektowanie i wykonanie wnętrza swojego dworu w Niwiskach. Karol Frycz, który był wcześniej związany z J.Hupką poprzez wspólną działalność w kabarecie „Zielony Balonik”, przyjął tę ofertę ówczesnego marszałka Sejmu Krajowego we Lwowie i wykonał około 1912 roku zaprojektowane przez siebie wnętrze dworu. e dworze zobaczyć można piękną secesyjną polichromię z 1912 roku autorstwa Karola Józefa Frycza.
Najciekawsze malowidło znajduje się w dawnej jadalni a zarazem największym pomieszczeniu we dworze. Ściany tej sali ozdabiają duże pawie, stąd nazwa „Pod Pawiami”.W pomieszczeniach biblioteki znajdują się dwie sale w których znajdują się zabytkowe polichromie. Jest to sala pod makami i pod wronami. Obecnie dwór ten jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki .Obok dworu stoi frontem do niego murowana i parterowa oficyna dworska, wzniesiona na początku XIX wieku. Obecnie mieści się w niej biblioteka. W obrębie dawnego założenia parkowo – dworskiego zwraca jeszcze uwagę pseudogotycki murowany i piętrowy spichlerz dworski z końca XIX wieku.  
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012
Ilość zdjęć: 15