Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUCIEŃ

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lucien.htmlPałac
w Lucieniu

Pałac w Lucieniu
Lokalizacja: (WGS) woj. mazowiecki, pow. gostyniński, gmina Gostynin

Pałac został wybudowany w 1865 r. W ówczesnym czasie majątek należał do rodziny Luttichau. Słynęli oni z dobrego prowadzenia posiadłości i należącego do niej gospodarstwa. Do 1920 roku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli.
W1920 r. należał do Heleny i Kazimierza Łysakowskich. W1940 pałac przechodzi pod administrację niemiecką, a właściciele zostają zmuszeni do opuszczenia majątku. Po II Wojnie Światowej pałac został przeznaczony na potrzeby domu dziecka. W 1986 roku pałac ogarnia pożar powodując ogromne zniszczenie. W 1996 zostaje przekazany Szkole Podstawowej w Lucieniu.
Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, podpiwniczony, posadowiony na wysokim cokole z oknami piwnicznymi, piętrowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach z blachy i lekko wysuniętymi przed lico ściany okapami. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu i neorenesansu. Elewacje wzdłużne 7 osiowe z 3 osiowymi nieznacznymi ryzalitami umieszczonymi centralnie i zwieńczonymi trójkątnymi szczytami. Od strony ogrodu ryzalit został poprzedzony otwartą werandą. Wejście główne zostało umieszczone w trójbocznej, zabudowanej sionce umieszczonej na elewacji bocznej, co w warunkach mazowieckich jest wielką rzadkością. Sionka została ozdobiona pilastrami toskańskimi i fryzem tryglifowym z płaskimi matopami. Wystrój elewacji skomponowany przy pomocy boniowania narożnego uwydatnionego rustykalną fakturą. Boniowany jest również cokół i partia parteru, tam występuje boniowanie pasowe. Okna zyskały bogate obramienie. W parterze są to płycinowe podokienniki, opaski okienne i trójkątne naczółki. Okna ryzalitu oraz piętra z prostymi naczółkami i parapetami wspartymi na konsolkach. Nad gzymsem kordonowym pojawiają się okienka okullusowe oraz kroksztyny dźwigające okap.
Pozostałości po parku krajobrazowym przechodzącym w las.

Źródło: polskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 33