Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBUCZEWO

Pałac
w Lubuczewie
Pałac w Lubuczewie
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, powiat słupski, gmina Słupsk

Pałac w Lubuczewie jest budowlą murowaną z początku lub drugiej połowy XIX wieku z wieżą i półkolistym szczytem nad przeszkloną werandą. Nieruchomość o dużych walorach architektonicznych – pałac w stylu neorenesansu francuskiego. Większość elementów wykończenia i elementów instalacyjnych była wymieniona w latach 70-tych XX w. Budynek dwukondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony. Nad piętrem znajduje się dodatkowo strych. Budynek o powierzchni użytkowej 1052,4 m2. Pomieszczenia o zróżnicowanej wysokości. 
Przy pałacu zachował się  dobrze utrzymany park z sadzawką założony w stylu naturalistycznym o pow. ok. 2,5 ha z licznymi pomnikami przyrody, do których należą między innymi dęby szypułkowe. Zabytkowy pałac i park w Lubuczewie lata świetności mają już dawno za sobą. Urząd Marszałkowski szuka chętnego do jego kupna, który będzie miał pomysł na zagospodarowanie nieruchomości. Do marca 2014 roku w zabytkowym pałacyku w stylu francuskiego renesansu z połowy XIX wieku w Lubuczewie, na terenie gminy Słupsk, działał oddział terapii uzależnień od alkoholu słupskiego szpitala psychiatrycznego. Przez 36 lat setki pacjentów leczyły się tam z nałogu alkoholowego. Jak wspominali pracownicy, terapię przechodzili tam ministrowie, aktorzy, sędziowie i rzesza mniej znanych ludzi. Jednak trzy lata temu pobyt w pałacu w Lubuczewie okazał się zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Od dawna nieremontowany obiekt został przez odpowiednie służby tylko warunkowo dopuszczony do użytkowania - ze względu na fatalny stan techniczny. Jego kondycję miał też pogorszyć huragan Ksawery w grudniu 2013 roku. Dlatego wówczas Pomorski Urząd Marszałkowski, właściciel szpitala, podjął decyzję o przeprowadzce z Lubuczewa ponad 40-łóżkowego oddziału do szpitala w Ustce. Teraz działa on już w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Sam pałacyk natomiast marszałek wystawił na sprzedaż.
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 31