Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 14

Pałac Jabłonowskich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Senatorska 16-18

Wzniesiony w XVIII wieku dla Antoniego Jabłonowskiego. Na początku XIX wieku przebudowany na ratusz miejski. We wrześniu 1939 roku z Ratusza cywilną obroną Warszawy dowodził prezydent Stefan Starzyński.
Został wzniesiony w latach 1773-1785 dla Antoniego Jabłonowskiego według projektu Jakuba Fontany i Domenico Merliniego. Na początku XIX wieku przebudowany na ratusz miejski. W czasie powstania styczniowego w 1863 roku pałac ucierpiał w wyniku pożaru. W trakcie odbudowy nadano mu nowy kształt dachu z facjatkami, balkony, nowe skrzydło i charakterystyczną wieżę strażacką z zegarami po 3 stronach.
We wrześniu 1939 roku z Ratusza cywilną obroną Warszawy dowodził prezydent Stefan Starzyński. Po zniszczeniach wojennych w 1952 roku zdecydowano się rozebrać wypalone ruiny pałacu, a fundamenty ukryto pod nawierzchnią placu Teatralnego.
Na przełomie 1989 i 1990 roku podjęto decyzję o odbudowie północnej pierzei placu. W latach 1995-1997 Pałac Jabłonowskich został odbudowany na siedzibę banku. Zachowano pierwotny kształt budynku, wieża i fasada pałacu zostały zrekonstruowane według stanu sprzed 1936 roku. Pozostałe elewacje zyskały współczesny wygląd. Przy okazji odbudowy udało się również wydobyć fragmenty dawnego wyposażenia pałacu, które są obecnie wyeksponowane w bramie przy wieży oraz uwidoczniono zarys dawnej studni.Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 26