Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 45

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-45.htmlPałac
Wacława Sierakowskiego
w Krakowie

Pałac Wacława Sierakowskiego w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, Plac Św. Marii Magdaleny 2

PPałac Wacława Sierakowskiego (także Zerwikaptur lub Malarnia również Komenda Garnizonu) zabytkowa kamienica o charakterze pałacowym z XVIII w.  zlokalizowana jest przy Placu Św. Marii Magdaleny 2 pomiędzy ul. Kanonicza 12 a ul. Grodzką 57.
Pałac Wacława Sierakowskiego - wawelskiego kanonika - brata Sebastiana Sierakowskiego, który mógł ew. zaprojektować przebudowę obiektu w XVIII wieku. Jezuita Sebastian Sierakowski był architektem z bogatym dorobkiem. Ttworzył we wszystkich współczesnych mu stylach. Natomiast Wacław z kolei zajmował się muzyką. Był też prefektem kapeli katedralnej i pozyskał dla niej znakomitych muzyków, a od 1780 roku urządzał pierwsze w Krakowie koncerty publiczne.
Tradycja kapitulna niesie, że tutaj (w pałacu) zamieszkiwał jako kanonik katedralny św. Jacek Odrowąż i wtedy "zerwał kaptur mnisi" czyli wstąpił do zakonu dominkanów. Stąd nazwa palacu Zerwikaptur.
W drugiej połowie XVIII wieku powstał jednopiętrowy pałac. Za czasów Wolnego Miasta Krakowa uczyli się tutaj artyści i kandydaci na nich. Potem posesję zajęło wojsko, a dokładnie Komenda Garnizonowa Miasta Krakowa. Z tej racji na budynku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci gen. Mieczysława Smorawińskiego, który zginął w Katyniu, oraz gen. Bernarda Monda. Byli oni uczestnikami walk zarówno w okresie wojny polsko-bolszewickiej, jak i II wojny światowej.
Dwie kolejne przebudowy położyły kres świetności architektonicznej gmachu. W 1884 roku nadbudowano drugie piętro i zmieniono układ wnętrz, niszcząc przy okazji wiele detali architektonicznych, w tym portale. W 1913 roku dodano trzecie piętro, które całkowicie zniszczyło XVIII-wieczne proporcje.
Po drugiej wojnie światowej przywrócono portal z atlantami, umieszczając go od strony placu św. Marii Magdaleny - czyli przy nowym wejściu do budynku. Gmach zmienił jeszcze raz wygląd Podczas generalnego remontu konserwatorskiego, ukończonego w 1986 r. budynek ponownie zmienił swój wygląd. A mianowicie obniżono go o jedno piętro, dano mansardowy dach, przebito portale od Kanoniczej i Grodzkiej. Obiekt przejęły na 10 lat  Pracownie Konserwacji Zabytków.
Ciekawostki historyczne dotyczączce pałacu.
W 1667 r. z okien tego gmachu przyglądał się orszakowi pogrzebowemu swojej żony Marii Ludwiki (zm. 10 maja 1667 w Warszawie) król Jan Kazimierz. Zwłoki żony zostały pochowane na Wawelu, z wyjątkiem serca, które spoczęło w kościele sióstr wizytek w Warszawie.
W 1676 roku poseł szacha perskiego Hussein Bek oglądał ingres koronacyjny Jana III Sobieskiego i pogrzeb Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
W 1787 roku kanonik Wacław Sierakowski podejmował króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystawiając przed monarchą operę przez siebie napisaną - co potwierdza tablica wmurowana w jednym z pokoi pierwszego piętra.Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 12