Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KWIDZYN 2

Pałac
Fermora
w Kwidzynie

Pałac Fermora w Kwidzynie
Lokalizacja: (GKW) woj. pomorskie, pow. kwidzyński, gmina Kwidzyn, Kwidzyn ul. Katedralna 5

Pałac wzniesiony na terenie średniowiecznego Przedzamcza w latach 1758 - 63 dla rosyjskiego gubernatora generała Fermora. Rozbudowywany w latach 1775 i 1798 wg. planów królewskiego architekta Davida Gilly i kwidzyńskiego asesora budowlanego Dühringa, który kierował przebudową. Powstał w jej rezultacie klasycystyczny gmach z fasada dekorowaną m.in. zachowaną do dziś płaskorzeźbą personifikującą urząd rejencji, sztuki piękne, naukę, zawody i rzemiosła. Ukończono przebudowy dopiero w roku 1804. W tym też czasie powstał sąsiadujący pałacyk wzniesiony dla potrzeb barona von Schleinitza, w roku 1809 przejęty przez państwo z przeznaczeniem na rezydencję prezydenta Rejencji. Gmach Rejencji przebudowywano też w wieku XIX. W trakcie II wojny światowej zniszczony, odbudowany w latach 50-tych dla potrzeb szkolnictwa.
Budynek murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, podpiwniczony, trój - i czterokondygnacjowy (ze względu na różnice w wysokości terenu), nakryty spłaszczonym dachem czterospadowym pokrytym blachą. Wzniesiony na rzucie czworoboku z prostokątnym dziedzińcem wewnętrznym, główne skrzydło z fasadą - od wschodu. Partia ryzalitu z bogatą dekoracją w postaci płaskorzeźbionego fryzu klasycystycznego z personifikacjami sztuk pięknych, zawodów i urzędu Rejencji umieszczonego nad parterem. Płaskorzeźba o wysokich walorach artystycznych pochodząca prawdopodobnie z warsztatu rzeźbiarza berlińskiego von Schadowa
Przed rokiem 1945 w pałacu urzędował Pałac generała Fermora, później Gmach Rejencji (Regierung). Obecnie w pałac jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Źródło: muzeum.kwidzyn.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2013
Ilość zdjęć: 16