Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SOKOLNIKI - pow. dzierżoniowski

Pałac
w Sokolnikach

Pałac w Sokolnikach
Lokalizacja: (DDZ) woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Łagiewniki

Pałac zbudowany ok. 1700 roku dla barona von Pein und Wechmar. Wyremontowany w 1906 roku, z dobudową od strony ogrodu werandy z balkonem. W październiku 1996 roku rozpoczęto kolejny, gruntowny remont. - Od powstania pałacu przez następnych niemal 200 lat właściciele zmieniali się wyjątkowo często. W lipcu 1891 roku właścicielką majątku została Ida von Scheliha. Podczas I. wojny światowej kolejnym właścicielem został syn Idy. W 1996 roku majątek należał do AWRSP, która sprzedała go w tymże roku osobie prywatnej.
Budynek barokowy, nakryty dachem czterospadowym, mansardowym, z dachówki. W górnej części dachu umieszczono wole oczy, w dolnej nieduże lukarny. W centralnej części dachu postawiono sygnaturkę z prześwitem, którą wieńczy cebulasty hełm i zrekonstruowana niedawno chorągiewka. W sygnaturce stał dawniej zegar z białą tarczą, którego mechanizm zachował się fragmentarycznie i może zostać restaurowany. Budowla ma trzy kondygnacje. Elewacja frontowa jest dziewięcioosiowa, podzielona pilastrami w wielkim porządku, zdwojonymi na narożach. Wejście do budynku wiedzie przez umieszczony na osi portal, dźwigający balkon o balustradzie z kamiennych tralek. Nad wejściem wisiała figura kamiennego sokoła, którą zdjęto na czas remontu. Okna budynku są prostokątne, przed wojną miały metalowe lambrekiny. Zachowały się: dekoracje stiukowe, sztukaterie kaplicy pałacowej po prawej stronie od wejścia do budynku, stiuki o motywach sielankowych i pasterskich oraz kominek z marmuru w sali na pierwszym piętrze, sztukaterie sufitowe z bogatym ornamentem roślinnym miedzy czterema puttami w kolejnej sali pierwszego piętra, zamurowany kominek w sali na drugim piętrze.
W okolicach pałacu założono pod koniec XVIII w. park o powierzchni 2 ha, na miejscu którego obecnie znajduje się boisko sportowe.
W skład kompleksu pałacowego wchodzi: pałac, park, folwark, oficyna, wozownia, budynek, gospodarczo-mieszkalny, obora, stajnia, budynek gospodarczy oraz wieża widokowa na szczycie Jańskiej Góry.
Na wzgórzu w pobliżu wsi Piotrówek znajduje się pomnik Otto von Bismarcka w postaci 25 m. wieży ufundowany w 1869 roku przez Friedricha Schrötera. Był to pierwszy niemiecki pomnik tego polityka.

Źródło: polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016
Ilość zdjęć: 28