Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BIEDRZYCHOWICE

Pałac w Biedrzychowicach
Lokalizacja: (DLB) woj. dolnośląskie, pow. lubański, gmina Olszyna

Pałac położony jest na skraju wsi Biedrzychowice, koło drogi na Lubań.
Barokowy pałac powstał w pierwszej połowie XVIII wieku na bazie renesansowego zamku obronnego z 1527 r. Jednak całą historię pałacu wraz z jego wszystkimi właścicielami przyćmiło jedno nazwisko pod, którym kryje się wyjątkowo barwna postać. To baron Aleksander von Minutoli - jeden z najwybitniejszych kolekcjonerów i znawców sztuki na Dolnym Śląsku, który szczycił się największą na tym terenie kolekcją egipskich mumii.
Tutejsi mieszkańcy opowiadają, że nocami słychać w okolicy szepty i jęki, które dochodzą z zasypanych tuneli. Nie mają wątpliwości, że to albo dusze zmarłych w tunelu, albo te zaklęte w afrykańskich maskach albo może przywleczone wraz z mumiami dusze egipskich książąt.
Obecny kształt nadał mu w 1730 r. Maurycy Krystian von Schweinitz. Monumentalne dwupiętrowe założenie przykrywa mansardowy dach z lukarnami, a do środka z trzech stron prowadzą schody i bogate portale. We wnętrzu zachowały się m.in. malowane plafony ze scenami mitologicznymi i pozostałości kolekcji płócien.
Pałac w Biedrzychowicach reprezentuje wyjątkowo wysoki poziom jak na budowlę prowincjonalną - taka jest opinia specjalistów. Jest monumentalnym założeniem o jedenastoosiowych fasadach głównych, ozdobionych jońskimi pilastrami, balkonami, tarasami. Do głównego wejścia prowadzi most z suchą fosą.
Bardzo okazała jest  fasada zachodnia z dwubiegowymi, kamiennymi schodami, z tarasami ujętymi balustradami i ozdobionymi wazonami.
W centrum budowli znajduje się klatka schodowa z świetlikiem, ażurową balustradą i kamiennymi schodami. W części pomieszczeń sklepienia są kolebkowe z plafonowymi malowidłami o treści mitologicznej. Na uwagę zasługuje różowa sala balowa z kominkiem. Wnętrza, w których obecnie odbywają się lekcje przypominają i obrazują fascynującą historię... Pałac wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Znajdował się we władaniu kolejno: Czech, Saksonii, Prus, Niemiec i Polski. Podobnie zmieniali się jego właściciele.
Wokół pałacu rozciąga się 7 hektarowy park - kompleks pięknego drzewostanu.
Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011
Ilość zdjęć: 63