Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LEGNICA pałac

Pałac
Opatów Lubiąskich
w Legnicy

Pałac Opatów Lubiąskich w Legnicy
Lokalizacja: (DL) woj. dolnośląskie, niasto na pr. powiatu, gmina -

Budynek pałacu wzniesiono w 1728 roku na zlecenie lubiąskiego opata Ludwika Bauch'a przez legnickiego mistrza budowlanego Karla Franta. Pałac pełnił funkcję reprezentacyjną dla cystersów do roku 1810. Wtedy to wraz z innymi klasztornymi dobrami uległ sekularyzacji i został przejęty przez władze świeckie.  Po sekularyzacji obiekt był urzędem podatkowym, sądem krajowym, własnością prywatną, aż zaczął podupadać. W XIX wieku po przejęciu majątku przez rząd pruski pałac przechodził w ręce różnych właścicieli. Po wojnie zdewastowany obiekt przejęły siostry Elżbietanki, którym odebrano go w 1962 r. i przekazano nowo powstającemu Muzeum Miedzi. W latach 1963-1968 budynek przeszedł kapitalny remont odzyskując dawny układ wnętrza.
Pałac zbudowany jest na planie prostokąta z dachem łamanym pokrytym dachówką. Wewnątrz budynku znajduje się reprezentacyjna klatka schodowa w stylu barokowym. Północna i zachodnia fasada budynku posiada bogatą elewację. Od strony północnej w części środkowej budynku znajduje się ryzalit z bogato rzeźbionym portalem. Nad ozdobnym obramieniem drzwi wejściowych mieści się balkon z posągami św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela. Pod gzymsem znajduje się herb opactwa cystersów w Lubiążu. Brama wjazdowa oraz okucie drzwi wejściowych pochodzą z XVIII wieku. 
Więcej na: wikipedia.plUmieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 36