Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

MIASTKÓW KOŚCIELNY

Pałac
Nogalin
w Miastkowie Kościelnym

Pałac Nogalin w Miastkowie Kościelnym
Lokalizacja: (WG) woj. mazowieckie, pow. garwoliński, gmina Miastków Kościelny

Pałac Nogalin w Miastkowie Kościelnym został wybudowany w latach 1876-78 na polecenie Ignacego Gąssowskiego w stylu neorenesansowym. Przez dwa lata powstała pierwsza część obiektu. Tyle samo czasu zajęła budowa oficyny. 
Pałac składa się z pięciu członów,z których najwyższym jest trzykondygnacyjna wieża przechodząca w piętrowy korpus główny, którego drugi człon jest już parterowy. Od frontu przed ryzalitem znajduje się portyk, który składa się czterech kolumn podtrzymujących balkon ozdobiony żeliwną, kutą balustradą. Zakończony jest trójkątnym szczytem, który zwieńczony jest ryzalitem z herbem rodziny Gąssowskich. Pod częścią pałacową znajduje się zabytkowa piwnica, która oparta jest na sklepieniach łukowych.
Ignacy Gąsowski swoim dziełem długo się nie cieszył, bo zmarł w 1880 roku. Dobra miastkowskie wystawiono na licytację. Kupił je Jakub Aleksander hrabia Potocki. Ten z kolei swój majątek zapisał w testamencie fundacji, która miała się zająć badaniami medycznymi nad zwalczaniem raka i gruźlicy.
W 1939 roku pałac zajęli Niemcy, a po wojnie, w 1947 roku przejął go Skarb Państwa. Od tego czasu w majątku działo się już tylko gorzej. Co prawda w latach 60-tych pałac został wpisany do rejestru zabytków, ale tak naprawdę nikt nie sprawował odpowiedniej kurateli na obiektem. Mieścił się tam zarówno posterunek Milicji Obywatelskiej, szkoła, przedszkole jak i biuro PGR-u. W ostatnim czasie w pałacu znajdowały się mieszkania zastępcze dla kilkudziesięciu rodzin.
Od 2002 roku, po wykupieniu obiektu przez prywatnego inwestora, historia pałacu w Miastkowie Kościelnym zaczyna żyć na nowo. Trwają prace dokumentacyjno-projektowe z pomocą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na podstawie dokumentów i zdjęć z 1978 r. W pałacu zaczął się remont. Wyburzono ścianki, działowe, pałac osuszono, odtworzono niemal każdy element wyposażenia: gipsowe sztukaterie, żeliwne balustrady przy schodach, marmurową podłogę. Odtworzono również wieżę, która zawaliła się podczas pożaru w roku 1987. W ostatnim czasie odtworzono również piwnice.
Pałac jest otoczony 15 hektarowym parkiem krajobrazowym z wieloma pomnikami przyrody i starodrzewem. W posiadłości mieści się stadnina koni. W pałacu mieści się sala balowo - konferencyjna o powierzchni 230 metrów kwadratowych. Dodatkowo obiekt dysponuje niewielkim zapleczem hotelowym dla gości oraz barem w klimatycznej piwnicy z możliwością organizacji imprez biesiadnych.Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2019
Ilość zdjęć: 64