Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WIŚNIOWA - pow. staszowski

Pałac w Wiśniowej
Lokalizacja: (TSZ) woj. świętokrzyskie, pow. staszowski, gmina Staszów

Barokowy pałac w Wiśniowej został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez rodzinę Tarłów. Pod koniec XIX wieku został całkowicie przebudowany w obecną formę. W latach 1776 – 1859 majątek należał do rodziny Kołłątajów. Na początku XIX wieku w pałacu przebywać miał ponoć sam Hugo Kołłątaj, który według miejscowych opowieści zaprojektował park otaczający pałac, a w bibliotece pałacowej zgromadził ogromny księgozbiór.
Obecnie w pałacu ulokowana jest szkoła podstawowa i biblioteka dzięki czemu można zabytek bez problemu zwiedzić. W jednym z pomieszczeń mieści się Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, powstała w roku 1967 dzięki staraniom Jana Górala. Zgromadzono w niej między innymi bogatą kolekcję publikacji autora. Można tam podziwiać również oryginalne dokumenty wydane jeszcze za życia Hugo Kołłątaja, jak również dowiedzieć się wiele o jego życiu i działalności. Przypuszczać można iż miał on wielki sentyment do tego miejsca gdyż w miejscowym kościele spoczywa jego serce.
W parku, między bramą wjazdową a pałacem rośnie ogromna biała topola wysoka na ponad 30 metrów. Na terenie parku rosną jeszcze dwie takie topole, a także dwa klony, dąb i orzech czarny,które są okazami pomnikowymi.  
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 11