Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SZCZECINEK

Zamek
Książąt Pomorskich
w Szczecinku

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku
Lokalizacja: (ZSZ) woj. zachodniopomorskie, pow. szczecinecki, gmina Szczecinek

Zamek Książąt Pomorskich to średniowieczny zamek znajdujący się w Szczecinku. Południowe skrzydło zamku pochodzi z I połowy XIV wieku i zbudowane zostało w miejscu wcześniejszego grodziska słowiańskiego. W wyniku późniejszych przeróbek (w XVI, XIX i XX wieku) zamek nie zachował swojego pierwotnego charakteru.
Początkowo stał na wyspie jeziora Trzesiecko, lecz po obniżeniu poziomu wód (prace melioracyjne przeprowadzano dwukrotnie w historii miasta: w latach 1780-1784 oraz 1866-1868) znalazł się na półwyspie. U stóp zamku znajduje się zabytkowy Park Miejski założony w latach 1875-1903.
Pod koniec XVIII wieku w zabudowaniach zamku uruchomiono manufakturę pasów brzusznych, następnie od początku XIX wieku mieścił się tu szpital i przytułek. Po wojnie zamek zajmowało wojsko, następnie był domem wycieczkowym. W kwietniu 1996 roku został sprzedany, obecnie zamek został przerobiony na biurowiec, wjazd na dziedziniec dla osób postronnych praktycznie niemożliwy.
W 2011 rozpoczęto restauracje zabytkowego, południowego skrzydła Zamku. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 14 września 2013. Zamek – jako siedziba Centrum Konferencyjnego ZAMEK – zyskał nowe funkcje, od teraz można tu zorganizować konferencję na 150 osób, zjeść w klimatycznej restauracji, przenocować w komnacie białej damy i być może spotkać zamkowego – dobrego – ducha, a także biesiadować w piwnicznym pubie czy obejrzeć wystawę współczesnej sztuki w galerii.

Więcej na: wrota-swietokrzyskie.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 82